České banky mají předávat data o amerických účtech, schválila vláda

Vláda schválila novelu zákona o mezinárodní spolupráci při správě daní. Ta na základě požadavků EU sjednocuje postupy při automatické výměně daňových informací podle globálních standardů. Ty jsou v souladu s požadavky USA na informace o bankovních účtech (tzv. FATCA). Proto materiál ruší zákon o výměně informací o finančních účtech s USA pro správu daní. Norma by měla začít platit od ledna 2016.

 Centrála Komerční banky v Praze
9.11.2015 14:45   |  

Zákon FATCA vyžaduje, aby zahraniční finanční instituce informovaly amerického správce daně Internal Revenue Service (IRS), zda u nich mají američtí občané účet s vyšším zůstatkem než 50 tisíc dolarů (asi 952 tisíc korun). Zákon byl přijat po skandálu s nepřiznanými penězi ve švýcarských bankách. USA dohodu uzavřely s více než stovkou zemí světa.

„Návrh zákona reaguje na vývoj v Evropské unii a v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) týkající se automatické výměny informací v oblasti daní. Evropská unie spolu s OECD připravila tzv. globální standard automatické výměny informací, který je kompatibilní s dohodami FATCA,“ uvádí materiál.

V automatické výměně informací při správě daní se nyní uplatňují dva základní režimy. V prvním jsou s jinými státy vyměňovány informace, které má české Generální finanční ředitelství k dispozici. V druhém režimu pak informace, které o svých klientech a jejich účtech zjišťují finanční instituce a které následně oznamují správci daně.

Vláda by podle MF měla navrhnout Poslanecké sněmovně, aby normu schválila již v prvním čtení. Pokud by totiž zákon nenabyl účinnosti od ledna 2016, vedlo by to podle úřadu k zvýšeným nákladům finančních institucí a zatížení klientů.


Čtěte také:

Bankovní tajemství je prý mrtvé, EU chystá výměnu informací o účtech

Švýcaři prohledali sídlo banky HSBC

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web