České banky půjčí miliardu eur na uralskou železnici

22.3.2011 12:14   |  

České banky se chystají do konce roku poskytnout úvěr ve výši jedné miliardy eur (asi 24,5 miliardy korun) na stavbu železnice na Urale. Oznámila to dnes agentura ITAR-TASS s odvoláním na korporaci Ural průmyslový - Ural polární, která je spolu s plynárenským koncernem Gazprom a státními železnicemi RŽD jedním z účastníků projektu.

O finanční stránce korporace jednala s „vedením největších českých bank“ podle agentury právě dnes. ITAR-TASS zmínil jen UniCredit, podle jejíhož představitele je model financování již ve vysoké míře propracovaný. Šlo by o největší transakci mezi českými bankami a ruským průmyslem v poslední době. Jména dalších bank nejsou známa.

Výstavba železnice o celkové délce 711 kilometrů má začít do konce letošního roku. Celkové náklady se odhadují na 150 miliard rublů (skoro 92 miliard korun) a podílet se na nich má i federální a regionální rozpočet.

České banky podle českých diplomatů v Moskvě projevovaly o projekt veliký zájem, konsorcium měla podle dřívějších informací vést Česká exportní banka a zúčastnit se měla také Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP).

Podle dřívějších informací se hovořilo i o otevření dlouhodobého úvěru ve výši až dvou miliard eur. Česká strana by měla postavit zhruba třetinu dráhy pod vedením OHL ŽS.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web