České banky půjčí miliardu eur na uralskou železnici

22.3.2011 12:14   |  

České banky se chystají do konce roku poskytnout úvěr ve výši jedné miliardy eur (asi 24,5 miliardy korun) na stavbu železnice na Urale. Oznámila to dnes agentura ITAR-TASS s odvoláním na korporaci Ural průmyslový - Ural polární, která je spolu s plynárenským koncernem Gazprom a státními železnicemi RŽD jedním z účastníků projektu.

O finanční stránce korporace jednala s „vedením největších českých bank“ podle agentury právě dnes. ITAR-TASS zmínil jen UniCredit, podle jejíhož představitele je model financování již ve vysoké míře propracovaný. Šlo by o největší transakci mezi českými bankami a ruským průmyslem v poslední době. Jména dalších bank nejsou známa.

Výstavba železnice o celkové délce 711 kilometrů má začít do konce letošního roku. Celkové náklady se odhadují na 150 miliard rublů (skoro 92 miliard korun) a podílet se na nich má i federální a regionální rozpočet.

České banky podle českých diplomatů v Moskvě projevovaly o projekt veliký zájem, konsorcium měla podle dřívějších informací vést Česká exportní banka a zúčastnit se měla také Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP).

Podle dřívějších informací se hovořilo i o otevření dlouhodobého úvěru ve výši až dvou miliard eur. Česká strana by měla postavit zhruba třetinu dráhy pod vedením OHL ŽS.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web