České banky se podle ČNB v problémových zemích eurozóny angažují minimálně

18.5.2010 14:10   |  

Angažovanost českých bankovních institucí vůči dluhopisům zemí skupiny nazývané PIIGS (Portugalsko, Irsko, Itálie, Řecko a Španělsko) je minimální. Dnes to uvedl Tomáš Zimmermann z odboru komunikace České národní banky.

„Drtivou většinu této celkové angažovanosti tvoří řecké dluhopisy, které představují přibližně půl procenta celkových aktiv tuzemského bankovního sektoru,“ prozradil Zimmermann. Tento podíl by měl zhruba odpovídat hodnotě kolem 20 miliard korun. V případě rozšíření fiskální nákazy do dalších problémových zemí eurozóny by tak byl dopad na český bankovní systém jen velmi malý.

Pokles hodnoty dluhopisů na trzích se v ziscích bank odrazí dříve, než na konci jejich splatnosti. „Banky dluhopisy přeceňují na reálnou hodnotu podle vývoje tržních cen,“ potvrdil Zimmermann. Například Komerční banka, pokud by nyní dluhopisy diskontovala o dvacet procent, by podle E15 odepsala 1,6 miliardy korun.

S údajem centrální banky korespondují údaje, které poskytla minulý týden ve zveřejněných výsledcích za 1. čtvrtletí Skupina ČSOB. Její expozice vůči státům, bankám a podnikům zemí „problémové pětky“ činila k 11. květnu 14,45 miliardy korun. Nejvíce připadalo na Řecko (7,91 mld. Kč), následují Itálie (5,94 mld. Kč) a Španělsko (0,6 mld. Kč). U Portugalska a Irska je v této kolonce nula.

Autor: mediafax

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web