České banky zachraňují zisky svých mateřských ústavů

aktualizováno Co by si velké zahraniční bankovní skupiny počaly bez svých českých dcer? K takové otázce vybízí pohled na jejich hospodaření - zatímco se totiž zahraniční banky potýkají s poklesy zisku či rovnou padají do červených čísel, jejich české dcery své zisky trvale zvyšují a své matky tak zachraňují od účetních propadáků.

 Česká spořitelna
7.8.2012 18:12   |  

Příklady? Česká spořitelna se na letošním pololetním zisku mateřské Erste Bank podílela ze tří čtvrtin, Komerční banka k zisku Société Générale pomohla více než třetinou a ČSOB pak zmírnila vysokou ztrátu mateřské KBC, když sama vydělala 3,9 miliardy korun. Dohromady pak čtveřice (tj. spolu s UniCredit Bank) největších tuzemských bank v prvním pololetí zvýšila čistý zisk o 29 procent na 25,3 miliardy korun.

Česká spořitelna v pololetí zaznamenala nárůst čistého zisku o 14 procent na 8,22 miliardy korun. Největší nárůst vykázala UniCredit Bank, a to o 141 procent na 1,61 miliardy korun. Výrazný růst je ale zkreslen tím, že loni v pololetí banka odepsala řecké dluhopisy v hodnotě 858 milionů korun. ČSOB v pololetí zvýšila čistý zisk meziročně o 27 procent na 7,9 miliardy korun a Komerční banka o 38,8 procenta na 7,6 miliardy korun.

U všech velkých bank lze podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky pozorovat několik společných trendů. „Hlavním tahounem meziročního růstu zisku je výrazný pokles nákladů rizika. U dvou ze tří bank je hlavní rozdíl v tom, že již nyní výsledky nezatěžují obrovské náklady rizika spojené s Řeckem,“ uvedl.


Čtěte také:

ČSOB v pololetí zvýšila čistý zisk o čtvrtinu

Banky posilují poradenský byznys


Česká spořitelna nevlastní a ani v době krize nevlastnila žádné italské, španělské, irské, portugalské ani řecké státní dluhopisy. Banka pouze vlastní dluhopisy podniků, a to ve Španělsku za 1,8 miliardy korun a v Irsku za 0,2 miliardy korun. Rovněž Komerční banka již nemá v držení žádné dluhopisy Španělska, Řecka nebo Irska. V případě Itálie drží dluhopisy za 7,4 miliardy korun. ČSOB dnes uvedla, že do konce letošního dubna prodala všechny řecké a španělské dluhopisy v držení. Nyní drží dluhopisy Itálie za necelou miliardu korun.

Pololetní čistý zisk (ztráta) největších českých bank a jejich matek (v miliardách korun):

Bankovní skupina Erste Group (Česká spořitelna) KBC (ČSOB) Société Générale (Komerční banka) UniCredit Group (UniCredit Bank)
Výsledek české pobočky 8,22 7,88 7,6 1,61
Výsledek celé skupiny 11,39 -4,02 10,88 27,62

„Expozice velkých bank vůči problémovým evropským zemím během posledního roku a půl výrazně klesla. Expozice vůči Řecku či Španělsku je prakticky nulová, jediná významnější expozice je vůči Itálii, i její výše je nicméně vzhledem ke kapitálové vybavenosti českých bank velmi nízká,“ uvedl k tomu Hatlapatka.

Analytik upozornil, že přes vysoké vykazované zisky se banky nepohybují v příznivém ekonomickém prostředí. To se podle něj nejvíce odráží ve výnosech, kterým v prostředí velmi nízkých úrokových sazeb a silných konkurenčních tlaků chybí růstový motor. „Čistý úrokový výnos i výnosy z poplatků a provizí tak v souhrnu tří největších bank meziročně klesly. Úvěrová portfolia sice bankám rostou, nicméně především v nízkomaržových segmentech, jakým jsou například hypoteční úvěry,“ dodal.

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web