České banky zaplatí 1,5 miliardy „krizovného“, připraví je o desetinu zisku

Nejméně na půldruhé miliardy korun letos vyjde české banky novinka z regulatorních dílen Bruselu, Rezoluční fond. Stamilionové pojistky proti následkům případných krizí v domácím finančním sektoru už připravily jen tři největší české banky o více než deset procent jejich čtvrtletních zisků. Většina bank totiž zahrnula předpokládanou výši krizového desátku do svých nákladů během prvního čtvrtletí letošního roku. Konečné slovo o tom, kolik přesně banky zaplatí, však padne až koncem pololetí.

Česká spořitelna
28.5.2015 6:56   |  

„Rezerva na odhadovaný roční povinný příspěvek do Rezolučního fondu za rok 2015 je 444 milionů korun. Její zaúčtování do ostatního provozního výsledku v prvním kvartálu 2015 způsobilo výrazný pokles našeho čistého zisku,“ uvádí Klára Pačesová z České spořitelny.

Odvod ve výši až 450 milionů korun čeká letos i na ČSOB. „Zatím jsme zúčtovali 315 milionů korun, což je 70 procent předpokládaného letošního příspěvku. Směrnice Evropské unie umožňuje 30 procent platby v daném roce odložit, zatím však není jasné, jak směrnici v Česku aplikuje Česká národní banka,“ uvádí Pavla Hávová z ČSOB.

Bankám se tak letos výrazně zvýší regulatorní odvody, vedle příspěvku do Rezolučního fondu totiž jako každý rok pošlou peníze i do Fondu pojištění vkladů. Ten vyjde domácí banky na zhruba čtyři miliardy korun ročně, v příštích letech by se ale měl tento odvod snížit. „Očekáváme, že nárůst nákladů vlivem Rezolučního fondu bude od roku 2016 kompenzován snížením příspěvků do Fondu pojištění vkladů,“ dodává Pavel Zúbek z Komerční banky.

Česko má dát 25 miliard

Návrh zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, který ministerstvo financí předložilo v duchu požadavku směrnice Evropského parlamentu, počítá se vznikem takzvaného garančního systému finančního trhu, jehož součástí budou vedle zcela nového Rezolučního fondu i nové podmínky pro fungování Fondu pojištění vkladů.

Cílový objem peněz v „krizovém“ fondu stanovil Brusel na jedno procento z celkového objemu pojištěných vkladů, což by v Česku odpovídalo zhruba 25 miliardám korun. Plného stavu peněz má fond dosáhnout do deseti let.


Čtěte také:

Bankéři se vzpírají regulacím, které je měly dát "do latě"

ECB vyzvala k rozsáhlým odpisům pohledávek u Hypo Alpe Adria

Českým bankám hrozí nové milionové odvody

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Obamová zazářila s řečí na demokratickém sjezdu. Chválí ji i republikáni

Obamová zazářila s řečí na demokratickém sjezdu. Chválí ji i republikáni

První dáma Spojených států na sjezdu Demokratické strany podpořila kandidaturu Hillary Clintonovou a postavila se proti volbě Donalda Trumpa prezidentem. Od komentátorů z obou… více

Mobilní web