České dráhy drtí intervence ČNB. Prodělek vzroste o 311 milonů korun

aktualizováno Zakázky na nové vozy a řadu dalších nákupů mají České dráhy uzevřeny v eurech. Proto se po nedávné intervenci centrální banky drahám investice prodraží o 311 milionů korun. Pokud by se euro vyšplhalo na 28 korun, ztráta by vzrostla o dalších 200 milionů.

ilustrační foto
24.11.2013 16:45   |  

Slabší koruna v důsledku měnové intervence České národní banky (ČNB) zvýší letošní ztrátu Českých drah (ČD) o 311 milionů korun. Dopravce totiž smlouvy na nové vozy uzavřel v eurech. V ČT to prohlásil generální ředitel dopravní společnosti Dalibor Zelený. Za celý letošní rok by hospodaření skupiny mělo podle Zeleného skončit zhruba půlmiliardovou ztrátou. O tom, že se intervence Českým drahám prodraží, již server E15.cz informoval.

„Kvůli měnové intervenci ČNB mateřská společnost České dráhy přijde o 311 milionů korun, o které jí letos vzrostou náklady. V eurech totiž více nakupuje, než má výnosů v této měně,“ poznamenal Zelený, podle nějž půjde o účetní ztrátu ze změn kurzu. „Pokud by byl kurz koruny ještě vyšší, tedy 28 korun za euro, tak by naše ztráta byla ještě o 200 milionů korun vyšší,“ doplnil šéf Českých drah.

Skupina ČD letos v pololetí zvýšila ztrátu meziročně o 16 milionů korun na 510 milionů korun. Hospodářský výsledek ovlivnily hlavně vyšší náklady spojené s financováním obnovy vozového parku společnosti.

Jak oslabila koruna po intervenci ČNB

Centrální banka ve čtvrtek 7. listopadu zahájila devizové intervence s cílem oslabit korunu. Uvedla, že kurz chce držet poblíž hranice 27 korun za euro. Hlavní přínos intervencí vidí ČNB v udržení a tvorbě nových pracovních míst a zabránění ztrátám u hrubého domácího produktu, které by byly větší v případě deflace. Krok kritizovala řada ekonomů, podnikatelů, prezident Miloš Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus. Naopak jej podpořil premiér v demisi Jiří Rusnok.


O intervencích ČNB čtěte více:

ČNB lepí intervencí díry v hospodaření

Benzin a nafta již zdražily. Intervence ČNB zvedla ceny o 40 haléřů

Intervence ČNB nastartovala Vánoce. Prodeje elektroniky strmě rostou

Většina exportérů zásah ČNB podporuje, dosáhnou na více zakázek

Kurz 28 Kč za euro? Proč ne, řekla ČNB a koruna hned oslabila

Intervence ČNB zhodnotily majetek v eurových podílových fondech


Autor: čtk, nos

Komentáře

Čtěte také

Igor Záruba: Brexit jako poslední šance

Igor Záruba: Brexit jako poslední šance

Je to souhra náhod, že se v průběhu týdne Britové rozhodnou opustit Evropskou unii, ta se sejde k summitu „o ničem“ a média si připomínají 130. výročí narození zakladatele… více

Komerční prezentace
Mobilní web