České dráhy drtí intervence ČNB. Prodělek vzroste o 311 milonů korun

aktualizováno Zakázky na nové vozy a řadu dalších nákupů mají České dráhy uzevřeny v eurech. Proto se po nedávné intervenci centrální banky drahám investice prodraží o 311 milionů korun. Pokud by se euro vyšplhalo na 28 korun, ztráta by vzrostla o dalších 200 milionů.

ilustrační foto
24.11.2013 16:45   |  

Slabší koruna v důsledku měnové intervence České národní banky (ČNB) zvýší letošní ztrátu Českých drah (ČD) o 311 milionů korun. Dopravce totiž smlouvy na nové vozy uzavřel v eurech. V ČT to prohlásil generální ředitel dopravní společnosti Dalibor Zelený. Za celý letošní rok by hospodaření skupiny mělo podle Zeleného skončit zhruba půlmiliardovou ztrátou. O tom, že se intervence Českým drahám prodraží, již server E15.cz informoval.

„Kvůli měnové intervenci ČNB mateřská společnost České dráhy přijde o 311 milionů korun, o které jí letos vzrostou náklady. V eurech totiž více nakupuje, než má výnosů v této měně,“ poznamenal Zelený, podle nějž půjde o účetní ztrátu ze změn kurzu. „Pokud by byl kurz koruny ještě vyšší, tedy 28 korun za euro, tak by naše ztráta byla ještě o 200 milionů korun vyšší,“ doplnil šéf Českých drah.

Skupina ČD letos v pololetí zvýšila ztrátu meziročně o 16 milionů korun na 510 milionů korun. Hospodářský výsledek ovlivnily hlavně vyšší náklady spojené s financováním obnovy vozového parku společnosti.

Jak oslabila koruna po intervenci ČNB

Centrální banka ve čtvrtek 7. listopadu zahájila devizové intervence s cílem oslabit korunu. Uvedla, že kurz chce držet poblíž hranice 27 korun za euro. Hlavní přínos intervencí vidí ČNB v udržení a tvorbě nových pracovních míst a zabránění ztrátám u hrubého domácího produktu, které by byly větší v případě deflace. Krok kritizovala řada ekonomů, podnikatelů, prezident Miloš Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus. Naopak jej podpořil premiér v demisi Jiří Rusnok.


O intervencích ČNB čtěte více:

ČNB lepí intervencí díry v hospodaření

Benzin a nafta již zdražily. Intervence ČNB zvedla ceny o 40 haléřů

Intervence ČNB nastartovala Vánoce. Prodeje elektroniky strmě rostou

Většina exportérů zásah ČNB podporuje, dosáhnou na více zakázek

Kurz 28 Kč za euro? Proč ne, řekla ČNB a koruna hned oslabila

Intervence ČNB zhodnotily majetek v eurových podílových fondech


Autor: čtk, nos

Komentáře

Čtěte také

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě Fotogalerie

Hospodaření společnosti Luxury Brand Management podnikatelky Michaely Bakala, která v centru Prahy provozuje butiky s luxusním zbožím, skončilo loni ztrátou 153 milionů korun. V… více

Mobilní web