České dráhy vydaly mezinárodní dluhopisy za 300 milionů eur

21.6.2011 11:18   |  

České dráhy vydaly své první mezinárodní dluhopisy, celkem za 300 milionů eur (asi 7,3 miliardy korun). Výnosy chtějí dráhy investovat mimo jiné do modernizace rychlíkových vagonů nebo nákupu nových regionálních vlaků a lokomotiv. Refinancovat z nich budou moct také některé stávající úvěry.

Zhruba tři čtvrtiny objemu emise pětiletých dluhopisů Českých drah byly upsány investory z Německa, Česka a Rakouska. Zájem o úpis vysoce převýšil nabídku.

„Úspěšné umístění eurových dluhopisů Českých drah - vůbec největší emise železniční společnosti ze střední a východní Evropy - je jasným důkazem toho, že investoři uznávají pozici společnosti jako jednoho z deseti nejdůležitějších železničních podniků v Evropské unii,“ uvedl Franz Hochstrasser, zástupce generálního ředitele Erste Group, která se jako jeden ze spolumanažerů na emisi podílela.


Čtěte také: České dráhy testují vstup na burzu


Vstup na mezinárodní kapitálové trhy Českým drahám umožnilo přidělení ratingu alespoň od jedné z renomovaných agentur. Vůbec poprvé v květnu společnost ohodnotila Moody's. Dala jí rating Baa1, který znamená střední míru rizika.

„Bez ohledu na negativní sentiment na trhu způsobený problémy v Řecku byly České dráhy jednou ze dvou společností s investičním stupněm ratingu, které v tuto velice volatelní dobu vstoupily na kapitálové trhy,“ dodal Hochstrasser.

Dráhy už mají jednu emisi - korunových dluhopisů - za sebou. Předloni je vydaly v hodnotě dvou miliard korun. Dostaly se přitom do sporu s ministerstvem financí, které vydání drážních cenných papírů nepodpořilo. Za rok 2009 skončilo hospodaření drah celkově v miliardovém minusu.

Loni se České dráhy poprvé od oddělení nákladní dopravy před třemi lety přehouply do zisku. Vydělaly devět milionů korun a dosáhly provozního zisku 1,6 miliardy korun. Letos chtějí dráhy zvýšit zisk na 300 milionů korun, provozní výsledek by se měl vyšplhat na necelé tři miliardy.

Autor: vrb

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web