České penzijní fondy mají prý nejhorší výkonnost ve střední Evropě

16.4.2011 9:41   |  

České penzijní fondy mají nejhorší finanční výkonnost ve střední Evropě. S odvoláním na analýzu ekonomů z výzkumného centra IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR to píše dnešní Právo. Podle deníku analýza porovnávala výkonnost penzijních fondů v posledním desetiletí v Česku, Bulharsku, Chorvatsku, Maďarsku, Polsku a na Slovensku.

Podle výsledků studie reálné zhodnocení úspor (tzn. při zohlednění inflace) v českých penzijních fondech za posledních 15 let nikdy nepřesáhlo čtyři procenta, ve většině let se pohybovalo kolem nuly a v letech 1998, 2001 a 2008 bylo dokonce záporné, píše Právo.

Neuspokojivé výsledky českých penzijních fondů podle autorů studie vyplývají především ze dvou faktorů. „Prvním problémem je forma regulace fondů - jejich povinnost vykazovat každoroční kladné nominální výnosy, což je vede k mimořádně konzervativní investiční strategii a investicím buď do krátkodobých instrumentů s malými výnosy, nebo do dluhopisů, které dohromady tvořily 92 procent veškerých investovaných prostředků,“ cituje Právo z analýzy.

Druhým kamenem úrazu je podle autorů studie „nedostatečná právní forma penzijních fondů, která jim umožňuje zvyšovat náklady pomocí netransparentní regulace poplatků a odměn, jež fondy účtují klientům“.

Ekonomové z centra IDEA doporučují, aby součástí jakékoliv budoucí reformy důchodového systému v ČR byla zásadní revize podmínek pro fungování penzijních fondů. Fondy se podle nich především budou muset zaměřit na dlouhodobé investice, dalším nutným krokem bude i oddělení majetku akcionářů penzijních fondů a klientů,“ píše dnešní Právo.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi k reformě policie

Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi k reformě policie aktualizováno

Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi k reorganizaci celostátních policejních útvarů. Komise by mohla začít pracovat od pátku, pokud poslanci zvolí jejího předsedu. Členy bude dolní… více

Komerční prezentace
Mobilní web