České penzijní fondy mají prý nejhorší výkonnost ve střední Evropě

16.4.2011 9:41   |  

České penzijní fondy mají nejhorší finanční výkonnost ve střední Evropě. S odvoláním na analýzu ekonomů z výzkumného centra IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR to píše dnešní Právo. Podle deníku analýza porovnávala výkonnost penzijních fondů v posledním desetiletí v Česku, Bulharsku, Chorvatsku, Maďarsku, Polsku a na Slovensku.

Podle výsledků studie reálné zhodnocení úspor (tzn. při zohlednění inflace) v českých penzijních fondech za posledních 15 let nikdy nepřesáhlo čtyři procenta, ve většině let se pohybovalo kolem nuly a v letech 1998, 2001 a 2008 bylo dokonce záporné, píše Právo.

Neuspokojivé výsledky českých penzijních fondů podle autorů studie vyplývají především ze dvou faktorů. „Prvním problémem je forma regulace fondů - jejich povinnost vykazovat každoroční kladné nominální výnosy, což je vede k mimořádně konzervativní investiční strategii a investicím buď do krátkodobých instrumentů s malými výnosy, nebo do dluhopisů, které dohromady tvořily 92 procent veškerých investovaných prostředků,“ cituje Právo z analýzy.

Druhým kamenem úrazu je podle autorů studie „nedostatečná právní forma penzijních fondů, která jim umožňuje zvyšovat náklady pomocí netransparentní regulace poplatků a odměn, jež fondy účtují klientům“.

Ekonomové z centra IDEA doporučují, aby součástí jakékoliv budoucí reformy důchodového systému v ČR byla zásadní revize podmínek pro fungování penzijních fondů. Fondy se podle nich především budou muset zaměřit na dlouhodobé investice, dalším nutným krokem bude i oddělení majetku akcionářů penzijních fondů a klientů,“ píše dnešní Právo.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Nejstarším žijícím člověkem je patrně Indonésan, který tvrdí, že je mu 145 let. Podle údajů na jeho občanském průkazu se narodil 31. prosince 1870 a místní úřady toto datum… více

Mobilní web