České Raiffeisenbank se kvůli výdajům na IT propadl zisk o 28 procent

Raiffeisenbank v České republice klesl za tři čtvrtletí čistý zisk meziročně o 28 procent na 1,5 miliardy korun. Na vině jsou zejména nižší úrokové výnosy a výdaje na vybudování nové IT infrastruktury. Horší výsledky vykázala i rakouská mateřská firma – Raiffeisen Bank International. Té se snížil zisk téměř o šest procent.

Pražské sídlo Raiffeisenbank
27.11.2013 9:35   |  

Podle šéfa české Raiffeisenbank Maria Drosce se letošní hospodaření banky vyvíjí podle očekávání. „Přetrvávající zpomalení domácí ekonomiky se odrazilo v nižší ekonomické aktivitě a menším zájmu o bankovní služby, což přispělo k poklesu našich úrokových výnosů,“ vysvětlil Drosc.

Finančnímu domu zároveň kvůli spuštění první části nového IT systému a vyšším výdajům na marketing narostly provozní náklady o desetinu na 4,5 miliardy korun. „Bez jednorázového vlivu těchto IT nákladů by byl pokles zisku banky zhruba poloviční,“ doplnil Mario Drosc.

Raiffeisenbank meziročně klesly celková aktiva o 5,2 procenta na 190 miliard korun. Objem úvěrů vzrostl o 1,5 procenta na 152,6 miliardy korun, naopak vklady klientů se snížily o 5,7 miliardy korun na 137,6 miliardy Kč. Čisté úrokové výnosy se propadly téměř o 11 procent na 4,4 miliardy korun.

Jak si vedly ostatní české banky?
Výsledky za prvních devět měsíců už zveřejnily také další velké tuzemské banky. České spořitelně klesl čistý zisk o 2,5 procenta na 11,5 miliardy Kč, ČSOB o sedm procent na 10,8 miliardy Kč. O 12,5 procenta se snížil čistý zisk Komerční bance, a to na 9,6 miliardy korun. Pouze UniCredit Bank stoupl o devět procent na 2,5 miliardy korun.

Bilanci si banka vylepšila díky čistým příjmům z poplatků, které stouply o bezmála pět procent na 1,7 miliardy korun. K nárůstu došlo především u firemních klientů kvůli větší aktivitě v úvěrové oblasti, v retailu výnosy z poplatků stagnují.

Finanční výsledky oznámil také rakouský finanční ústav Raiffeisen Bank International, který je majoritním akcionářem české Raiffeisenbank. Ve třetím čtvrtletí mu klesl čistý zisk o 5,6 procenta na 134 milionů eur, tedy 3,7 miliardy Kč. Výsledek nicméně překonal očekávání analytiků, kteří počítali s propadem zisku dokonce o pětinu na 113 milionů eur.

Skupina Raiffeisen Bank International v září oznámila, že plánuje snižování nákladů zahrnující také rušení pracovních míst. Na konci září firma zaměstnávala téměř 59 tisíc lidí.


Čtěte také:

Skupině Raiffeisen Bank propadl zisk o 60 procent, chystá propouštění

České Raiffeisenbank klesl v pololetí zisk na 1,24 miliardy, propad čekala

Raiffeisenbank letos v Česku propustí až stovky lidí

Autor: vag, čtk

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web