České spořitelně ke konci září klesl zisk na 8,5 miliardy korun

29.10.2010 10:52   |  

Česká spořitelna, banka s největším objemem aktiv a počtem klientů v zemi, za tři čtvrtletí letošního roku meziročně snížila konsolidovaný čistý zisk o 11,5 procenta na 8,54 miliardy korun.

Hospodářské výsledky jsou podle banky ovlivněny zejména nárůstem tvorby opravných položek a poklesem zisku z některých obchodních operací. Provozní zisk banky meziročně poklesl o necelá dvě procenta na 19,9 miliardy korun.

„Výsledky za poslední čtvrtletí potvrzují, že optimismus je na místě. Jednak byl provozní zisk v letošním třetím čtvrtletí (6,882 miliardy korun) vyšší než ve třetím čtvrtletí 2009 (6,844 miliardy korun), zároveň jsme zaznamenali pokles rizikových nákladů. Vrchol jejich růstu máme za sebou. Co je nejdůležitější a co nás těší nejvíce je fakt, že dál roste důvěra našich klientů, což se projevuje na dalším přílivu jejich vkladů,“ uvedl generální ředitel banky Gernot Mittendorfer.

Čistý úrokový výnos, hlavní zdroj příjmů, se v meziročním srovnání snížil o 2,4 procenta na 22,8 miliardy korun. Pokles úrokových sazeb se projevil i ve velikosti čisté úrokové marže vztažené k úročeným aktivům, která se snížila z 4,2 procenta na 3,88 procenta.

Čisté příjmy banky z poplatků a provizí meziročně vzrostly o více než osm procent na téměř devět miliard korun. Díky rostoucímu počtu a objemu transakcí vzrostly podle banky příjmy z prodeje pojišťovacích služeb, z karetních a platebních transakcí. Čistý zisk z obchodních operací klesl o téměř třetinu na 2,2 miliardy korun kvůli nižším výnosům z obchodování s cennými papíry ve druhém a třetím čtvrtletí. Všeobecné provozní náklady banka snížila o téměř čtyři procenta na 14 miliard korun.

Celková bilanční suma skupiny České spořitelny ke konci září stoupla o čtyři procenta na téměř 892 miliard korun. Celkový objem klientských úvěrů za posledních dvanáct měsíců mírně klesl o 1,6 procenta na 465 miliard korun. „Ale ve srovnání s minulým čtvrtletím se objem úvěrů mírně zvýšil o 0,4 procenta,“ upozornila banka.

Objem klientských vkladů stoupl o více než čtyři procenta na 677,2 miliardy korun. Vklady občanů rostly o dvě procenta na 509 miliardy korun.

Vlastník České spořitelny, rakouská Erste Group, zvýšila za tři čtvrtletí čistý zisk meziročně o 2,3 procenta na 736,8 milionu eur (zhruba 18,1 miliardy korun). Provozní zisk Erste meziročně vzrostl o devět procent na více než tři miliardy eur.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web