České spořitelně loni klesl čistý zisk na 12 miliard korun

25.2.2011 8:47   |  

(AKTUALIZOVÁNO) Česká spořitelna, banka s největším počtem klientů v zemi, loni meziročně snížila konsolidovaný čistý zisk o 4,5 procenta na 12,05 miliardy korun. Za poklesem je především nárůst tvorby opravných položek a menší zisk z některých obchodních operací.

„Ekonomický růst v loňském roce byl jen mírný, sektor domácností i firem stále prožíval poúrazový šok,“ řekl k výsledkům generální ředitel banky Pavel Kysilka.

Banku zbrzdily hlavně rostoucí náklady rizika. Například čistá tvorba rezerv a opravných položek k pohledávkám z úvěrů činila loni necelých 9,8 miliardy korun, což je meziroční nárůst o více než 13 procent. Tvorba opravných položek narostla podle ČS zejména v oblasti drobného bankovnictví.

„Při stagnujících výnosech to je jednou z hlavních příčin meziročního poklesu zisku. Negativní vliv navíc měly některé další jednorázové položky, jako například přecenění nemovitostního portfolia,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Výsledky České spořitelny jsou podle něj ovlivněny i tím, že banka je orientována především na spotřebitelský segment. „Banky, které jsou více orientované na korporátní klientelu, dokázaly více meziročně snížit náklady rizika, což jim pomohlo k růstu zisku ve srovnání s rokem 2009,“ řekl Hatlapatka. Například Komerční banka loni zvýšila čistý zisk o 21 procent na 13,3 miliardy korun.

Rok 2011 by pro spořitelnu ale měl být v tomto směru pozitivnější - Hatlapatka očekává postupný pokles nákladů rizika a mírné oživení výnosů v prostředí mírně rostoucích úrokových sazeb.

Kysilka vyzdvihl například růst provozního zisku a příliv vkladů klientů. Provozní zisk banky loni meziročně stoupl o 1,4 procenta na 26,7 miliardy korun. Objem klientských vkladů stoupl o 3,5 procenta na více než 670 miliard korun. Vklady občanů rostly o tři procenta na 517 miliard korun. Rostly i čisté příjmy banky z poplatků a provizí meziročně o téměř sedm procent na 12,2 miliardy korun.

Čistý úrokový výnos se bance naopak snížil o 1,6 procenta na 30,3 miliardy korun. Pokles úrokových sazeb se projevil i ve velikosti čisté úrokové marže vztažené k úročeným aktivům, která se snížila z 4,16 procenta na 3,86 procenta.

Všeobecné provozní náklady banka snížila o více než tři procenta na 18,7 miliardy korun. Celková bilanční suma skupiny České spořitelny ke konci prosince stoupla o tři procenta na necelých 882 miliard korun. Celkový objem klientských úvěrů za posledních dvanáct měsíců poklesl o dvě procenta na necelých 460 miliard korun.

Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank, jejíž je ČS součástí, zvýšila v loňském roce čistý zisk o 12,4 procenta na 1,02 miliardy eur (zhruba 25 miliard korun). Provozní zisk zvýšila o 5,7 procenta na 3987,9 milionu eur (asi 97,7 miliardy korun), což byl nejvyšší provozní zisk v historii skupiny.


Čtěte více: Erste Group zvedla loni čistý zisk o 12,4 procent


Hospodářské výsledky za loňský rok zveřejnili již i hlavní konkurenti České spořitelny. Komerční banka v loňském roce meziročně zvýšila čistý zisk o 21,1 procenta na 13,33 miliardy korun. Československé obchodní bance, největší bankovní skupině v tuzemsku podle objemu aktiv, loni meziročně klesl čistý zisk o 22 procent na 13,47 miliardy korun.

Autor: mkr

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web