České spořitelně stoupl čtvrtletní zisk na 3,13 miliardy

30.4.2010 15:10   |  

České spořitelně, která je podle počtu klientů největší bankou v Česku, stoupl v prvním čtvrtletí konsolidovaný čistý zisk o 4,1 procenta na 3,13 miliardy korun. Provozní zisk spořitelna zvýšila o 5,9 procenta na 6,64 miliardy korun. Zásluhu na navyšování provozního zisku má podle ČS především nárůst čistého zisku z obchodních operací, čistých příjmů z poplatků a provizí a pokles provozních nákladů.

„Pozitivní výsledek můžeme hlásit v první řadě díky důvěře našich klientů, kteří nám svěřují do správy své finance,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČS Gernot Mittendorfer.

Čistý úrokový výnos se díky nízkým úrokovým sazbám v meziročním srovnání snížil o 3,9 procenta na 7,46 miliardy korun. Pokles úrokových sazeb se projevil i ve velikosti čisté úrokové marže vztažené k úročeným aktivům, která klesla z 4,20 procenta na 3,95 procenta.

Čisté příjmy z poplatků a provizí stouply hlavně vlivem vyššího počtu transakcí o 9,3 procenta na 2,87 miliardy korun. „Rostly především úvěrové obchody včetně prodeje doplňkových pojišťovacích služeb, například pojištění schopnosti splácet,“ informovala ČS. Pozitivní vliv měly podle banky také příjmy z platebních a karetních transakcí a pojišťovacích činností, a to díky jejich rostoucímu počtu. Zvýšily se rovněž příjmy z transakcí s cennými papíry především vlivem zotavujícího se trhu podílových fondů.

„Výsledky České spořitelny potvrdily většinu trendů, které jsme očekávali. Pro banku je pozitivní, že dokázala poměrně podstatně zvýšit objem vkladů, což zvyšuje prostor pro agresivnější úvěrovou expanzi do budoucnosti,“ sdělil ČTK analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Čistý zisk z obchodních operací vzrostl meziročně o 26,5 procenta na 1,13 miliardy korun, především zásluhou vysokých výnosů z obchodování s cennými papíry a zásluhou příjmů z operací s cizími měnami a z derivátových operací.

Objem portfolia klientských úvěrů vzrostl o půl procenta na 466,8 miliardy korun. Úvěry občanům se zvýšily o 3,7 procenta na 258,6 miliardy korun. Rostl zejména objem spotřebitelských půjček, úvěry právnickým osobám klesly o 6,5 procenta na 181,9 miliardy korun.

Klientské vklady dosáhly 685,5 miliardy korun, což znamená meziroční nárůst o 3,7 procenta. Vklady občanů se zvýšily o půl procenta na 506,7 miliardy korun. Rostly především vklady na termínovaných účtech. Vklady právnických osob vzrostly o více než pětinu na na 101 miliard korun. Celková bilanční suma České spořitelny dosáhla 891,5 miliardy korun, což znamená v meziročním srovnání nárůst o 1,9 procenta. Vlastní kapitál banky meziročně mírně poklesl o 0,9 procenta na 66,3 miliardy korun. Kapitálová přiměřenost se meziročně zvýšila na 12,2 procenta.

Vlastník České spořitelny rakouská Erste Group Bank zvýšila za první kvartál čistý zisk o deset procent na 255,2 milionu eur (zhruba 6,5 miliardy Kč). Provozní zisk Erste vzrostl o 17,3 procenta na 983,2 milionu eur (asi 25 miliard Kč).

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web