České spořitelně ve čtvrtletí stoupl čistý zisk na 3,8 miliardy korun

28.4.2011 13:42   |  

aktualizováno Česká spořitelna v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila konsolidovaný čistý zisk o téměř 21 procent na 3,8 miliardy korun. Za dobrý celkový výsledek banka vděčí především výraznému poklesu nákladů na riziko. Samotný provozní zisk banky totiž meziročně zůstal téměř beze změny na 6,64 miliardy korun.

„Česká ekonomika roste již šest čtvrtletí po sobě, spotřeba i nezaměstnanost se vyvíjejí příznivě, což pociťuje i Česká spořitelna. Důvěra domácností v pozitivní vývoj se pomalu vrací, zatímco důvěra firem se již v předchozím období dostala na předkrizovou úroveň,“ uvedl generální ředitel banky Pavel Kysilka.

Náklady na riziko se bankce ve srovnání se stejným obdobím loňského roku snížily o 755 milionů korun, tj. o 28 procent. Ostatní provozní položky se meziročně příliš nezměnily - například čistý úrokový výnos se zvýšil o 0,3 procenta na 7,42 miliardy korun, čisté příjmy z poplatků a provizí pak vzrostly o zhruba pět procent na tři miliardy korun.

„Výnosy zatím, podobně jako u jiných bank skupiny Erste, spíše stagnují, především kvůli téměř absenci růstu úvěrového trhu. Očekávám, že v dalším průběhu roku bude ČS pokračovat v dobré výkonnosti, hlavním tahounem by měl být pokračující pokles nákladů rizika a postupné mírné oživování provozních výnosů,“ uvedl anayltik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Erste Group zvýšila v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 2,1 procenta na 260,6 milionů eur (zhruba 6,3 miliardy korun).


Čtěte více: Erste Group zvýšila ve čtvrtletí čistý zisk na 261 milionů eur


Celková bilanční suma skupiny České spořitelny ke konci března stoupla o pět procent na téměř 936 miliard korun. Celkový objem klientských úvěrů za posledních dvanáct měsíců zůstal na 466,8 miliardy korun. Objem klientských vkladů stoupl o více než dvě procenta na 701,5 miliardy korun. Vklady občanů rostly o čtyři procenta na více než 527 miliard korun.

Autor: sal

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web