České ženy berou o čtvrtinu nižší plat než muži. Rozdíl je 2,5 měsíce práce | E15.cz

České ženy berou o čtvrtinu nižší plat než muži. Rozdíl je 2,5 měsíce práce

České ženy berou o čtvrtinu nižší plat než muži. Rozdíl je 2,5 měsíce práce
peníze (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: mlovitt via Wikimedia

ČTK

Ženy v Česku mají o 23 procent nižší průměrnou mzdu než muži. Medián neboli střední hodnota výdělku mužů a žen se pak liší o pětinu. Ve službách státu a ve veřejném sektoru jsou rozdíly o něco nižší než v privátní sféře. Ženy vydělávají průměrně o 17 procent méně, medián mají o 12 procent nižší.

Čísla vyplývají to z údajů informačního systému o průměrném výdělku ministerstva práce. Asociace žen Business & Professional Women (BPW) uvedla, že ženy tak musejí pracovat o 2,5 měsíce déle než muži, aby dosáhly na mužský roční výdělek. Podle statistiků je za rozdílem to, že ženy působí v hůře placených profesích a odpracují méně hodin.

Průměrná mzda žen dosahovala podle údajů ze systému za loňské první pololetí 22 430 korun. Muž měl v průměru 29 290 korun. Rozdíl činil 23 procent. Mediány příjmu neboli prostřední hodnoty se lišily o něco méně. Medián u žen byl o pětinu nižší než u mužů. Střední mzda žen dosahovala 18 939 korun, mužů pak 23 678 korun.

U desetiny lidí s nejnižšími mzdami je propast menší. Příjmy žen a mužů se liší o 12 procent. Ženy braly průměrně 11 059 korun, muži 12 533 korun. Naopak u desetiny lidí s nejvyššími výdělky byl rozdíl nejvyšší - 23 procent. Ženy měsíčně dostávaly 35 710 korun, muži měli 46 667 korun.

Hranice příjmu, nad níž se pohybuje čtvrtina žen a čtvrtina mužů, je v Česku pro obě pohlaví rozdílná. U mužů je částka o pětinu vyšší. Zatímco čtvrtina žen vydělávala přes 25 717 korun, čtvrtina mužů měla nad 32 307 korun.

Ve státním jsou nůžky menší

Ve veřejném sektoru a ve státních službách jsou rozdíly nižší než v soukromé sféře. Průměrný plat žen dosahoval loni za první pololetí podle údajů ze systému 24 096 korun. Muž v průměru pobíral 28 969 korun. Rozdíl činil 17 procent. Ženy měly medián 23 457 korun, muži 26 529 korun. Výdělky se liší o 12 procent.

Podle statistiků o situaci víc vypovídá medián než průměr. V nejvyšších vedoucích pozicích je v Česku jen velmi málo žen. I tam ale dostávají méně než muži. U nejlépe odměňovaných lidí v zemi je propast mezi výdělky žen a mužů nejvyšší.

V roce 2013 částku vyšší než 100 tisíc korun na výplatní pásce podle statistického úřadu mělo 1,6 procenta mužů a 0,4 procenta žen, na víc než 73 tisíc korun hrubého dosáhlo procento žen a 3,25 procenta mužů.

„Právě malá, odtržená skupina top manažerů - mužů s velmi vysokými výdělky pak způsobuje, že z pohledu průměrných mezd jsou rozdíly podle pohlaví jedny z nejvyšších v Evropě,“ uvedli statistici.

Čtěte také:

Průměrná mzda vzrostla na 27 200 korun, meziročně o šest stovek

Analytici: Češi si loni vydělali o dvě procenta více, letos růst mezd zrychlí

Lidí v autoprůmyslu přibývá, berou nadprůměrných 31 tisíc

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!