Česko euro přijmout nemusí. Příkladem je Švédsko, tvrdí Hampl

Česká republika nemusí přijmout euro, i když se k tomu zavázala v přístupové smlouvě k EU, prohlásil viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. Jako příklad uvádí Švédsko, kde lidé euro v referendu odmítli, přičemž severská země stejně jako Česko nemá sjednanou trvalou výjimku pro přijetí eura.

Mojmír Hampl
14.3.2014 12:38   |  

„Švédsko nemá výjimku z přijetí eura. Referendum přitom řeklo ne a Švédsko od té doby záměrně nesplňuje některá kritéria. A přitom se aktivně bez jakékoliv diskvalifikace účastní všech jednání o dalším směřování evropské integrace,“ uvedl Hampl na dnešní konferenci akademie CEVRO.

Dodal, že členství v jakékoliv zóně není automaticky zárukou lepší ekonomické situace.

Švédsko odmítlo v referendu přijetí eura v září 2003, kdy proti euro hlasovalo téměř 56 procent obyvatel. Trvalou výjimku pro přijetí eura mají z členských zemí EU jen Dánsko a Velká Británie.

Česko se možná vyhne řízení kvůli deficitu, míní Hampl

Hampl rovněž poukázal na skutečnost, že za téměř desetileté členství v EU nebylo s Českem jen 1,5 roku vedeno řízení kvůli nadměrnému schodku veřejných financí. Poprvé byla procedura s ČR zahájena v červenci 2004 a trvala do června 2008. Následně byla znovu s ČR zahájena procedura ohledně nadměrného schodku v lednu 2010. Ministerstvo financí očekává, že by mohlo být řízení letos opět zastaveno. ČR totiž dodrželo loni tříprocentní hranici HDP pro deficit veřejných financí a plánuje ji dodržet i v dalších letech.


Čtěte také:

Zeman promluvil ve Štrasburku. Kritizoval byrokracii a podpořil euro

Studie: Krize eurozóny se šíří, ohrožuje Belgii a Finsko

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Do Česka zamíří benzin E10. Starším vozům může poškodit motor

Do Česka zamíří benzin E10. Starším vozům může poškodit motor

Na českých čerpacích stanicích se namísto Naturalu 95 začne prodávat benzin E10. Vyžádá si to evropská legislativa. Zvýšením podílu biosložky z původních maximálně pěti procent na… více

Mobilní web