Česko euro přijmout nemusí. Příkladem je Švédsko, tvrdí Hampl

Česká republika nemusí přijmout euro, i když se k tomu zavázala v přístupové smlouvě k EU, prohlásil viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. Jako příklad uvádí Švédsko, kde lidé euro v referendu odmítli, přičemž severská země stejně jako Česko nemá sjednanou trvalou výjimku pro přijetí eura.

Mojmír Hampl
14.3.2014 12:38   |  

„Švédsko nemá výjimku z přijetí eura. Referendum přitom řeklo ne a Švédsko od té doby záměrně nesplňuje některá kritéria. A přitom se aktivně bez jakékoliv diskvalifikace účastní všech jednání o dalším směřování evropské integrace,“ uvedl Hampl na dnešní konferenci akademie CEVRO.

Dodal, že členství v jakékoliv zóně není automaticky zárukou lepší ekonomické situace.

Švédsko odmítlo v referendu přijetí eura v září 2003, kdy proti euro hlasovalo téměř 56 procent obyvatel. Trvalou výjimku pro přijetí eura mají z členských zemí EU jen Dánsko a Velká Británie.

Česko se možná vyhne řízení kvůli deficitu, míní Hampl

Hampl rovněž poukázal na skutečnost, že za téměř desetileté členství v EU nebylo s Českem jen 1,5 roku vedeno řízení kvůli nadměrnému schodku veřejných financí. Poprvé byla procedura s ČR zahájena v červenci 2004 a trvala do června 2008. Následně byla znovu s ČR zahájena procedura ohledně nadměrného schodku v lednu 2010. Ministerstvo financí očekává, že by mohlo být řízení letos opět zastaveno. ČR totiž dodrželo loni tříprocentní hranici HDP pro deficit veřejných financí a plánuje ji dodržet i v dalších letech.


Čtěte také:

Zeman promluvil ve Štrasburku. Kritizoval byrokracii a podpořil euro

Studie: Krize eurozóny se šíří, ohrožuje Belgii a Finsko

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Evropská komise má v současnosti na stole návrh reformy zákonů o autorských právech. V dokumentech, které EU zveřejní v září, se Evropská komise zabývá podporou mediálních domů.… více

Mobilní web