Česko nechystá odškodnění diplomatů na Kypru

Británie již ohlásila, že v případě uvalení srážkové daně na konta v kyperských bankách dodatečně odškodní své vojáky a státní zaměstnance působící na ostrově. Česko žádný takový krok neplánuje. „Nic podobného se nechystá,“ potvrdila serveru E15.cz Pavla Veličkinová z tiskového odboru ministerstva zahraničí.

 Kypr, daně
19.3.2013 15:45   |  

Pokud kyperský parlament nakonec neochrání malé střadatele s vklady do výše 20 tisíc eur, zhruba desítka zaměstnanců české ambasády v Nikósii po schválení zákona přijde o část svých úspor. Podobně na tom budou i sousední Slováci. Ti ale mají na rozdíl od Česka na Kypru také 180 vojáků v rámci mírové operace UNFICYP.

Celkově česká komunita na Kypru čítá asi 500 lidí. Většinou jde o ženy provdané na Kypr. Mnohem pestřejší česko-kyperské vztahy panují v byznyse. Na Kypru působí česko-kyperská komora se dvěma desítkami členů. Ta ale pokrývá jen zlomek obrovského zájmu českých podnikatelů o Kypr jako destinaci pro založení firmy.

Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA) loni napočítala v českém obchodním rejstříku 1904 firem, jejichž majitel je registrován na Kypru. Většinou ale jde jen o formalitu, která má usnadnit daňovou optimalizaci.


O problémech Kypru čtěte více:

Zdanění vkladů Kypřanů zřejmě neschválí parlament, obává se vláda

Kypřané v šoku ze zdanění vkladů - nečekali je ani politici

Kypr získá až deset miliard eur, střadatelé zaplatí zdaněním vkladů


Autor: Blahoslav Hruška, Euro

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web