Česko nechystá odškodnění diplomatů na Kypru

Británie již ohlásila, že v případě uvalení srážkové daně na konta v kyperských bankách dodatečně odškodní své vojáky a státní zaměstnance působící na ostrově. Česko žádný takový krok neplánuje. „Nic podobného se nechystá,“ potvrdila serveru E15.cz Pavla Veličkinová z tiskového odboru ministerstva zahraničí.

 Kypr, daně
19.3.2013 15:45   |  

Pokud kyperský parlament nakonec neochrání malé střadatele s vklady do výše 20 tisíc eur, zhruba desítka zaměstnanců české ambasády v Nikósii po schválení zákona přijde o část svých úspor. Podobně na tom budou i sousední Slováci. Ti ale mají na rozdíl od Česka na Kypru také 180 vojáků v rámci mírové operace UNFICYP.

Celkově česká komunita na Kypru čítá asi 500 lidí. Většinou jde o ženy provdané na Kypr. Mnohem pestřejší česko-kyperské vztahy panují v byznyse. Na Kypru působí česko-kyperská komora se dvěma desítkami členů. Ta ale pokrývá jen zlomek obrovského zájmu českých podnikatelů o Kypr jako destinaci pro založení firmy.

Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA) loni napočítala v českém obchodním rejstříku 1904 firem, jejichž majitel je registrován na Kypru. Většinou ale jde jen o formalitu, která má usnadnit daňovou optimalizaci.


O problémech Kypru čtěte více:

Zdanění vkladů Kypřanů zřejmě neschválí parlament, obává se vláda

Kypřané v šoku ze zdanění vkladů - nečekali je ani politici

Kypr získá až deset miliard eur, střadatelé zaplatí zdaněním vkladů


Autor: Blahoslav Hruška, Euro

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web