Česko souhlasilo s reformou finančního dohledu EU

7.9.2010 13:57   |  

Česko nakonec na zasedání ministrů financí v Bruselu souhlasilo s reformou finančního dohledu v Evropské unii, ke které mělo v minulosti řadu výhrad. Řekl to dnes ministr financí Miroslav Kalousek. Podle něj ve svém odporu zůstalo prakticky osamocené poté, co Británie stáhla své námitky.

„Se skřípením zubů v okamžiku, kdy Česká republika zůstala osamocena a výsledek byl předem dán, jsme řekli, že nebudeme rušit jednotu Rady EU, protože je to pro nás poměrně důležité pro vyjednávací pozici do dalších témat,“ řekl Kalousek. „Velká Británie byla až do včerejšího dne (pondělí) stejného názoru, a prokázala tak mimořádný projev pragmatismu,“ dodal.

Reforma unijního dohledu spočívá ve vytvoření tří panevropských regulačních orgánů - jeden má dohlížet na bankovní sektor, druhý na pojišťovnický sektor a třetí na samotné finanční trhy. Česku i Británii od začátku jednání vadilo, že nové dohledové orgány by mohly zasahovat do chodu jednotlivých finančních institucí a jejich slovo by bylo větší než slovo národních regulátorů.

Konečná dohoda počítá s tím, že národní regulátor bude schopný zvrátit rozhodnutí unijního regulátora v případě, že unijní verdikt bude mít důsledky pro národní rozpočet. Stát však bude muset své „odvolání“ řádně vysvětlit, argumentování malichernými důvody má zabránit speciální klauzule. „V současnosti nemáme dostatečný dohled. Lidé si prostě budou muset zvyknout,“ odpověděl případným kritikům dohody eurokomisař pro vnitřní trh Michel Barnier.

Ministři financí Evropské unie tak dali zelenou tzv. evropskému semestru, který počítá s tím, že rozpočty jednotlivých členských států bude monitorovat Evropská komise a samy členské státy. „Je to významné zlepšení naší architektury ekonomické vlády,“ uvedl komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn.

Cílem opatření je posílit dohled nad rozpočty států, a tím tedy prohloubit i rozpočtová pravidla v rámci unie. Evropský semestr by měl začít v roce 2011, a spočívá v tom, že státy EU zašlou na konci dubna informace o očekávaných příjmech a výdajích rozpočtu EK.

Evropská exekutiva zkontroluje, zda je návrh rozpočtu konkrétního státu v souladu s hlavní ekonomickou linií, kterou stanovili lídři EU. Dále pak bude EK prověřovat, zda návrh odpovídá i dlouhodobému plánu na snížení rozpočtového schodku a národnímu reformnímu programu.

Autor: prh, čtk, mediafax

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web