Českou mincovnu získala Monetica za 300 milionů korun

30.3.2010 14:36   |  

Českou mincovnu z Jablonce nad Nisou koupila loni na podzim založená společnost Monetica za 300 milionů korun. S odvoláním na své zdroje to dnes uvedla liberecká příloha MF Dnes a během dne potvrdila i společnost Monetica.

„Koupě České mincovny Moneticou garantuje, že domácí mincovnictví zůstává v českých rukou. S Českou mincovnou máme dlouhodobé strategické záměry,“ uvedl Karel Zoubek, šéf konsorcia. Nový vlastník podle svého vyjádření přináší České mincovně mezinárodní know-how, zkušenosti se zaváděním eura v několika zemích eurozóny a nové příležitosti na zahraničních trzích.

Podnikatel Zoubek, který v minulosti působil v diplomacii, je hlavním akcionářem firmy Monetica. Menšinovým akcionářem je švýcarská společnost AV Amera. Podle MF Dnes má Zoubek 75procentní podíl.

Švýcarská Amera je čelní světový producent střížků, jež jsou výchozím polotovarem při ražbě mincí. Od svého založení v roce 2004 navázala Amera spolupráci s více než 30 centrálními bankami a ministerstvy financí po celém světě. Amera má například malou výrobu střižků na Slovensku. „Zahraniční zkušenost Amery zároveň otevírá České mincovně příležitost expandovat na další trhy rozšiřující se eurozóny, těžit ze synergií s dalšími společnostmi naší skupiny a dále zkvalitňovat stávající služby,“ řekl Daniel Sheffer, prezident Amery a člen představenstva Monetica.

Výši transakce nechce Monetica komentovat, podle zdroje MF Dnes by se mělo jednat o částku 300 milionů korun. To je mnohem vyšší částka, než s jakou přišli jiní zájemci. Ještě na začátku letošního roku se spekulovalo o tom, že současní majitelé z Jablonex Group by za mincovnu mohli dostat necelých 200 milionů.

Česká mincovna je jedinou firmou, která razí oběžné mince pro Českou národní banku. Kromě nich v Jablonci nad Nisou vyrábí rozličné pamětní mince a medaile, které jsou z komerčního hlediska výnosnější než platidlo. Tržby v roce 2009 podle předběžných výsledků dosáhly 620 milionů korun, z toho čistý zisk byl 65 milionů. Česká mincovna je v Evropské unii unikátní tím, že v ní nemá podíl stát.

Autor: mediafax

Komentáře

Čtěte také

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

Po nepovedené a demontované penzijní reformě, o niž se pokusil předchozí kabinet, bude mít málokterý politik odvahu přijít s komplexní změnou. Proto bude zítra koaliční rada… více

Mobilní web