Český akciový trh v Evropě propadá

Investoři do českých akcií přišli od ledna už o deset procent hodnoty svých aktiv. A domácí burzovní paralýza má pokračovat minimálně po zbytek letošního roku. Ziskuchtivým hráčům tak nezbude než vycestovat do zahraničí. Přes Atlantik však létat netřeba, letošní akciový podzim by měly ovládnout burzy v Londýně a Paříži. Vyplývá to z analýz expertů Komerční banky a Société Générale (SG).

Burzovní palác
8.10.2013 6:35   |  

„Očekáváme, že český akciový trh do konce roku nedozná velkých změn, hlavní evropské burzy by měly naopak mírně růst,“ uvádí Josef Němý z Komerční banky. Největší šance analytici připisují britským a francouzským akciím, jež by ve zbytku roku měly posílit o tři až pět procent.

Skóre pro Prahu se příliš nezlepší ani v delším horizontu. „Do roka očekávám růst domácího trhu maximálně o pět procent,“ uvádí Petr Žabža z Patria Directu. Naopak v Evropě se má růst v příštím roce naplno rozvinout. Analytici SG očekávají v příštích dvanácti měsících 14procentní růst doposud opomíjených španělských a italských akcií. Dvouciferné zisky mají nabídnout i burzy hlavních evropských ekonomik.

„Ocenění evropských akcií je v porovnání s historickými průměry poměrně nízké,“ potvrzuje analytik Jaroslav Vybíral z ČSOB.
Evropa může v hledáčku akciových investorů zbýt jako poslední logická volba. „Fed dříve či později omezí kvantitativní uvolňování, což se nepříznivě odrazí na rozvíjejících se trzích,“ míní Vybíral. Experti však varují i před ostrým propadem na Wall Street. Politika Fedu srazí ceny amerických aktiv, stojí v česko-francouzské akciové studii. „Americké akcie by měly v horizontu dvou až tří let pouze stagnovat,“ uvádí Němý.

Ze sektorového pohledu experti vidí potenciál v kombinaci moderny a tradice. „Sektorově se nám nejvíce líbí technologie a nezbytné spotřební zboží,“ uvádí Martin Krajhanzl z České spořitelny. Bodovat by měly i finance. „V rámci západoevropských odvětví jsme optimističtí vůči finančnímu sektoru,“ dodává Němý.


Čtěte také:

České akcie konjunkturu nevěstí

Propad akcií ČEZ připravil manažery o tučné zisky

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web