Český bankovní byznys chřadne, banky vydělaly nejméně od roku 2011

Českým bankám jdou obchody hůře než loni. Podle nejnovějších dat České národní banky vydělaly domácí peněžní ústavy v prvním pololetí 35,2 miliardy korun, takřka o miliardu a půl méně než v minulém roce, a finančníci zažili nejslabší výsledky od roku 2011.

 Platební karty
5.8.2014 6:17   |  

„Na vývoji ziskovosti se výrazně podepisuje prostředí nízkých úroků. České banky mají velký přebytek peněz, jejich umisťování je však při propadu výnosů státních dluhopisů nutně méně ziskové. Nadto i navzdory oživení ekonomiky nejeví podniky větší zájem o nové úvěry,“ vysvětluje Martin Lobotka z Consequ.

Poptávka po nových půjčkách z řad podniků totiž stále klesá. V prvním pololetí si firmy podle dat ČNB sjednaly nové úvěry za 235 miliard korun, což je o bezmála pět procent méně než loni, údaj navíc ukazuje na vůbec nejnižší zájem podniků o financování od roku 2004. Jistou náplastí zůstává oživení v půjčkách domácnostem, jejichž zájem už dokonce překročil předkrizovou úroveň. „Růst úvěrů je tažen téměř výhradně hypotékami, které jsou z pohledu bank relativně nízkomaržové,“ vysvětluje analytik Milan Lávička z J&T Banky.

K zalepení děr ve výsledovce však spotřebitelský zájem nestačí. Zisky bank před ještě větším poklesem zachránily především nákladové škrty. „Bankám pomáhala úsporná opatření, která v průběhu loňského roku zaváděly, a naplno se projeví až letos,“ uvádí Petr Bittner z České spořitelny. Prostor pro další nákladové úspory se však podle znalců rychle snižuje, a cesta k podpoře zisků touto formou se tak uzavírá.

Obrat k lepšímu odborníci nečekají ani v následujících měsících.

„Druhé pololetí i větší část příštího roku budou stále ve znamení nízkých úroků a stagnujícího kurzu koruny. K těmto faktorům omezujícím ziskovost bank se brzy zřejmě přidají ztráty vyplývající z poklesu cen držených dluhopisů,“ uvádí Patrik Rožumberský z UniCreditu. Těžší to zřejmě budou mít banky i s vládou. „Výhled pro český bankovní systém zůstává negativní. Současné trendy naznačují, že vládní podpora bank ve všech zemích Evropské unie včetně systémově důležitých ústavů bude v případě potřeby méně pravděpodobná,“ uvádí Oscar Heemskerk v analýze poradenské společnosti Moody’s.

Doposud nejúspěšnějším obdobím byl pro české banky rok 2012. Během něho vygenerovaly takřka 64 miliard korun zisku, o osmnáct miliard více než v roce 2007, kdy kulminovalo tempo růstu české ekonomiky. Za zisky však spíše než chatrný úvěrový trh mohly především úspěšné sázky na růst cen dluhopisů a rozpouštění oprávek.


Čtěte také:

Komerční bance v pololetí vzrostl zisk na 6,4 miliardy. Pomohly hypotéky

České spořitelně klesl pololetní zisk zisk o pět procent na 7,78 miliardy korun

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web