Cesta k bankovní unii je trnitá, dohoda na zásadních detailech vázne

Evropští politici v noci na včerejšek dosáhli rámcové dohody na posunu eurozóny o krok blíže k bankovní unii. Politici nicméně odložili boj o zásadní detaily, na kterých se prozatím neshodnou, minimálně na příští týden. Ministři financí zemí EU se tak budou muset sejít příští středu ještě před evropským summitem.

Složitost bruselských jednání dokumentuje snímek Luise de Guindose, Marie Albuquerqueové a Pierra Moscoviciho, ministrů financí Španělska, Portugalska a Francie. Zcela vpravo je eurokomisař pro vnitřní trh Michel Barnier
12.12.2013 9:51   |  

Maraton bruselských jednání zatím vyplodil návrh kompromisu, převážně založený na německém pohledu na věc. To znamená přenechání pravomocí Evropské centrální bance (ECB) ze strany zemí eura a zavedení společného fondu na pomoc bankám v nesnázích.

Zatímco základní parametry dohody pravděpodobně přežijí do finální dohody, s některými detaily návrhu mají menší země problém. Vadí jim především zavedení Německem prosazovaného jednotného rezolučního mechanismu (SRM) po roce 2016, který dává větším zemím silnější slovo v rozhodování, kde záchranné prostředky využít.

Deset let po vzniku by ve společném fondu mělo být 50 až 60 miliard eur. Kritici však připomínají, že ani to nebude stačit. Jen záchrana španělského finančního sektoru by si vyžádala 40 miliard eur. Není vůbec jasné, kde by se záchranné financování shánělo v případě vyčerpání SRM.


Čtěte také:

Evropský summit řešil americké špehování. Merkelová chce jednat s USA

Daň z finančních transakcí narazila na unijní právníky

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web