Čeští boháči jsou opatrní, sází na akcie či levné domy v Americe

Akcie, ideálně zahraniční a dluhopisy, nejlépe firemní. K tomu sázky na levné domy v Americe a nějaký ten drahý obraz, který může viset i v obýváku. Tak zní v současnosti nejčastější zadání, které čeští brokeři a správci bohatství dostávají od svých klientů z řad multimilionářů.

Domy v USA
10.10.2014 8:22   |  

Na vysoký výnos ze svých investic čeští boháči až tak nehledí, plně stačí, když pokryje inflaci a přinese něco málo navíc. K ještě větší opatrnosti navíc nabádá geopolitický chaos. Některá aktiva i destinace se tak stala tabu.

„Klienti s majetkem převyšujícím pět milionů korun nyní preferují zejména globální fondy zaměřené na akcie a korporátní dluhopisy, ale i nemovitostní fondy orientované zejména na Evropu a zámoří,“ uvádí analytik Swiss Life Select Tomáš Rampula. Boháči tak cílí na realistický a udržitelný výnos.

„Střední očekávání výnosu této skupiny investorů se pohybují okolo pěti procent ročně,“ uvádí David Kufa z Conseq Investment Management. Bonusový výnos si milionáři vykládají jako zbytečně podstoupené riziko navíc. „Překvapení, ať už pozitivní či negativní, nebývají žádoucí,“ dodává Katarína Ščecinová z J&T Banky.

Strach z Ruska a zlata

Jako doplněk vítají milionáři ve svých portfoliích alternativní investice. „Jde o zemědělskou půdu, ale i investiční fondy zaměřené na solární či větrné elektrárny,“ uvádí Kufa. Letošek přinesl i větší zájem o umění, zvláště pak obrazy. Pokud se něčeho čeští boháči bojí, jsou to podle brokerů komodity a zvláště pak zlato. Opatrní jsou vůči státním dluhopisům a obloukem obcházejí Rusko. Klesla i popularita investic v českých korunách. „Zatímco před devizovou intervencí milionáři investovali sotva pět procent peněz v eurech, nyní je to kolem třetiny,“ dodává Rampula.

Přístup investorů ke zhodnocování majetku změnila krize. Během posledních let zkonzervativněli a ke štěstí jim stačí relativně nízké, ale o to jistější výdělky. „Před deseti lety investoři hledali vysoký výnos, nyní se spokojí s pocitem bezpečně uložených peněz,“ uvádí Marek Janšta z KZ Finance.


Čtěte také:

České a slovenské miliardáře loni oslabila recese a Rusko

Čeští miliardáři: Rozhoduje čich na příležitosti

Exkluzivní vydání magazínu Euro o miliardářích přichází na trh

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Přední světový provozovatel alternativní osobní přepravy Uber zaznamenal v prvním pololetí ztrátu asi 1,3 miliardy dolarů (31 miliard korun) a ve druhém čtvrtletí jeho ztrátovost… více

Mobilní web