Chanty-Mansijská banka je pod kontrolou Nomosu

17.12.2010 9:18   |  

Ruská banka Nomos, ve které má český finančník Petr Kellner téměř třicetiprocentní podíl, završila převzetí kontroly nad Chanty-Mansijskou bankou (CHMB). Oznámil to dnes list Kommersant, podle něhož Nomos získal nezbytný souhlas centrální banky a protimonopolního úřadu k získání kontrolního balíku 51,29 procenta akcií sibiřské banky v hodnotě 12,1 miliardy rublů (asi 7,4 miliardy korun). Obě banky mají nadále působit pod vlastními značkami.

Transakce především zjednodušila strukturu majitelů CHMB, kterou donedávna kontrolovali akcionáři Nomosu, skupiny East Alexandra Nesise a Kellnerova skupina PPF přes tři další firmy. Podle expertů může postup majitelů souviset se záměrem vstupu na londýnskou burzu a to, že se vyhnuli sloučení obou bank, má udržet dosavadní klienty a získat investory.

Kromě Nomosu k akcionářům CHMB patří Chantymansijský autonomní okruh (44,2 procenta) a Euroasijská rozvojová banka (3,3 procenta).

Na žebříčku ruských bank Nomos zaujímá 15. místo velikostí čistých aktiv (283 miliard rublů) a 11. příčku podle velikosti kapitálu (52 miliard rublů).


Čtěte také: PPF v Rusku: obchod roku

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Číňané dohodli další investice v Africe za sedmnáct miliard dolarů

Číňané dohodli další investice v Africe za sedmnáct miliard dolarů

Čínské podniky a bankovní domy se předběžně dohodly se svými protějšky z Afriky na spolupráci v oblasti infrastruktury, energetiky nebo informačních technologiích. Hodnota… více

Mobilní web