Charitativní oběd s Warrenem Buffettem vynesl 2,3 milionu dolarů

11.6.2011 14:23   |  

Internetová aukce soukromého oběda s finančníkem Warrenem Buffettem vynesla celkem 2,3 milionu dolarů (39,5 milionu korun). Letošní nabídka tak nepřekonala loňských 2,63 milionu dolaru. Veškerý výtěžek aukce získá nadace Glide Foundation, která poskytuje sociální služby chudým a bezdomovcům v San Francisku.

Aukce trvala pět dní a letos se jí podle internetových stránek eBay zúčastnili dva zájemci. Nabídku zvýšili celkem osmkrát. Startovací cena byla 25 tisíc dolarů.

Vítěz poobědvá s Buffettem v restauraci Smith & Wollensky v newyorské obchodní čtvrti Manhattan. Může s investorem strávit několik hodin v rozhovoru na jakékoliv téma. Jedinou výjimkou jsou budoucí investice Buffetta nebo jeho firmy Berkshire Hathaway.

„Potkal jsem díky tomu mnoho milých lidí,“ řekl Buffett k aukci. Loňská dražba se zařadila mezi rekordní akce, stala se nejdražší charitativní položkou prodanou na eBay. Zcela nejdražší položkou prodanou na eBay bylo tryskové letadlo za 4,9 milionu dolaru, uvedla mluvčí eBay Amanda Millerová.


Dále čtěte: Dražitelé oběda s Warrenem Buffettem letos přihazují rekordním tempem


Loňský vítěz svoji identitu nezveřejnil. V roce 2009 zaplatila za oběd s Buffettem kanadská investiční firma Salida Capital 1,68 milionu dolaru. O rok dříve oběd získal manažer čínského investičního fondu.

Výtěžek aukce oběda s Buffettem tvoří významnou část příjmů nadace Glide, jejíž roční rozpočet je 17 milionů dolarů. Buffetta se zakladatelem nadace seznámila jeho první žena Susan.

Osmdesátiletý Buffett začal investovat na konci 50. let minulého století a v 60. letech založil investiční společnost Berkshire Hathaway. Tu řídí dodnes. Časopis Forbes tradičně řadí Buffetta mezi nejbohatší lidi světa, v letošním žebříčku Buffett obsadil třetí místo s majetkem asi 50 miliard dolarů. Od roku 2006 se však Buffett částečně zbavuje svého majetku a plánuje nakonec rozdělit většinu svého podíl v Berkshire mezi pět charitativních organizací v čele s nadací Billa a Melindy Gatesových.

Buffettova firma vlastní téměř 80 dceřiných společností z mnoha oblastí, včetně pojišťovnictví, výroby nábytku, oděvů, klenotů a cukrovinek, restaurací a producenta zemního plynu. Má rovněž významné investice ve firmách Coca-Cola a Wells Fargo, napsala agentura AP.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web