Chávez dává vydělat (své) ruské bance

Venezuelská vláda zadává zakázky na upisování vládních i korporátních dluhopisů ruské bance Evrofinans Mosnarbank. Sama vláda této jihoamerické země je přitom od letoška největším akcionářem ruské banky.

 Hugo Chavez
8.11.2011 9:07   |  

Evrofinans Mosnarbank letos upsala pro Venezuelu, která je členskou zemí OPEC, dluhopisy za 3,6 miliardy dolarů. Za sebou nechala Credit Suisse se třemi miliardami dolarů, Deutsche Bank s 2,1 miliardy dolarů a také Citigroup s 1,5 miliardy dolarů. Podle agentury Bloomberg v loňském roce Evrofinans Mosnarbank nezajišťovala pro Venezuelu jedinou emisi obligací a na prvním místě se držela se zakázkami za tři miliardy dolarů americká Citigroup.


Čtěte také: Chávez nezná hranice - teď chce vyvlastnit soukromé domy v Karibiku


Prezident Hugo Chávez, který ve Venezuele vládne od roku 1999, posílil vztahy s Ruskem, protože chce modernizovat armádu, ale Spojené státy na Venezuelu uvalily před pěti lety obchodní embargo. Venezuela také doufá v příchod investorů do energetiky.
Národní rozvojový fond, známý jako Fonden, koupil 49 procent akcií banky Evrofinans Mosnarbank počátkem roku. „Snaží se vytvořit větší finanční alianci společně s dalšími státy, které jsou když ne ideologickými spojenci, tak alespoň politickými spojenci,“ uvedl Bret Rosen, latinskoamerický stratég newyorské pobočky banky Standard Chartered. „Pokud víme, tak se ruské banky neangažovaly v žádných jiných latinskoamerických záležitostech,“ dodal Rosen.

Banka Evrofinans vstupuje do upisování dluhopisů právě v době, kdy Venezuela zvyšuje objem upisovaných dolarových bondů na rekordní úroveň. Vláda v Caracasu potřebuje kapitál na financování zemědělských projektů, stavbu domů a tvorbu pracovních míst, aby v příštím roce pojistila Chávezovo znovuzvolení v prezidentských volbách.

Venezuela si nepůjčuje nijak levně, její dluhopisy mají totiž třetí nejvyšší výnosy ze všech rozvíjejících se ekonomik z indexu banky JP Morgan Chase EMBI Global. Výnos, který investoři požadují nad výnos amerických dluhopisů, dosahuje v jejím případě 1262 bazických bodů, tedy 12,62 procenta. U Brazílie je to přitom 221 bodů a u Mexika dokonce 210 bodů.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web