Čína dala zelenou posilování jüanu vůči dolaru

Čínská centrální banka počátkem tohoto týdne – po pozitivních datech o průmyslové výrobě – naznačila, že bude tolerovat další zpevňování tamní měny vůči americkému dolaru. V reakci na to se cena jednoletých forwardových kontraktů, tedy budoucí očekávaný kurz čínského jüanu, dostala na nový vrchol 6,186 jüanu za dolar.

ilustrační foto
25.9.2013 8:24   |  

V pondělí zafixovala Čínská lidová banka 6,1475 oproti pátečním 6,1557 jüanu za dolar. To na jedné straně dokládá oslabování americké měny poté, co se Fed rozhodl zatím neomezit příliv nových peněz do ekonomiky, na druhé straně to ukazuje odhodlání čínských představitelů pokračovat v reformách a nechat svoji měnu nadále pozvolna posilovat.

Ještě v roce 2008 stál jeden dolar přes sedm jüanů, v roce 2005 to bylo více než osm jüanů. Od začátku letošního roku jüan posílil o 1,9 procenta.

Ekonom japonské Nomury, Č’-wej Čang nicméně varuje, že navzdory zrychlení čínské průmyslové výroby nemusí mít ekonomické oživení dlouhého trvání. Č’-wej Čang upozorňuje, že zlomovým měsícem bude listopad, kdy se očekává změna orientace čínské vlády k balancování ekonomiky a kvalitě růstu.


Čtěte také:

Čínský jüan se stal investičním hitem, pronikl mezi nejobchodovanější světové měny

Jüan navzdory slabšímu růstu posiluje

Čína podle britské banky HSBC uvolní kurz jüanu do pěti let

Autor: pez

Komentáře

Čtěte také

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Veterináři zastavili dvě zásilky dovozových mražených rybích výrobků, obsahovaly více vody, než obsahovat měly. Šlo o 47,5 tuny pangasia z Vietnamu a 8,2 tuny obalovaného filé z… více

Komerční prezentace
Mobilní web