Čína diverzifikuje své dluhopisové portfolio

19.8.2010 7:04   |  

Čína v průběhu letošního roku více než zdvojnásobila objem jihokorejských dluhopisů ve svém držení. Tento krok přisel jako součást plánu na výměnu části amerických dluhopisů v čínském držení za jiné. Objem korejských bondů v čínském držení vrostl v první polovině roku o 111 procent na 3,4 miliardy dolarů (přes 65,5 miliardy korun). Ukazují to statistiky soulského centra finančního dohledu.

S trendem čínské politiky souhlasí také Ting Č’ťie, bývalý poradce čínského suverénního fondu, který říká, že Čína by měla alokovat některé své investice do hlavních asijských ekonomik. O čemž svědčí fakt, že za první pololetí Čína také napumpovala 20 miliard dolarů (téměř 386 miliard korun) do japonských dluhopisů.

„Význam dolaru a eura se v důsledku globální finanční a evropské dluhopisové krize snížil, zatímco role měn některých rozvíjejících se ekonomik rostla,“ uvedl Ting v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.
Objem bondů a pokladničních poukázek držených zemí středu v prvním pololetí klesl o šest procent na 843,7 miliardy dolarů (asi 16,25 bilionu korun), uvedlo tamní ministerstvo financí ve svém reportu.

Snížení objemu a snaha restrukturalizovat dluhopisové portfolio směrem od amerických bondů dělá vrásky na čele americkému prezidentovi Baracku Obamovi, který bude mít ještě více práce s prodejem dalších dluhopisů, aby ufinancoval rekordní americký dluh, a udržel tak křehké ekonomické oživení ve Spojených státech.

Banka Société Générale předpovídá, že nákup korejských dluhopisů bude letos ještě pokračovat. „Při současné situaci může Čína nakoupit korejské dluhopisy za další 3,5 miliardy dolarů (asi 67,4 miliardy korun) do konce letošního roku, a to je velký obchod,“ uvedl Christian Carrillo, tokijský analytik Société Générale.

„Větší zájem o korejské bondy vyvolá ještě větší tlak na další propad jejich výnosů,“ dodává Carrillo.
Korejské dluhopisy přinesly za letošní rok investorům výnos – počítáno v dolarech – 5,6 procenta. Americké dluhopisy vydělaly 7,9 procenta.

Čína otevře svůj dluhopisový trh

Čínská centrální banka uvedla, že dovolí zahraničním institucím investovat na čínském mezibankovním dluhopisovém trhu, který byl až do nynějška zahraničním zájemcům víceméně uzavřen. Čínský mezibankovní trh s dluhopisy vykazoval ke konci června 2,1 bilionu dolarů nesplacených závazků. Jde o dluhopisy a pokladniční poukázky vydané centrální bankou, bankami či korporacemi. Banky Citigroup či Crédit Agricole předpovídají, že otevření trhu znásobí objem přeshraničních transakcí v čínské měně – jüanu.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Evropská komise má v současnosti na stole návrh reformy zákonů o autorských právech. V dokumentech, které EU zveřejní v září, se Evropská komise zabývá podporou mediálních domů.… více

Mobilní web