Čína odmítla Tchaj-wan jako zakládajícího člena rozvojové banky AIIB

Čína odmítla Tchaj-wan jako zakládajícího člena Asijské banky pro investice do infrastruktury (AIIB), která vzniká z podnětu Pekingu a která má být mezinárodní rozvojovou bankou zaměřenou na Asii. Peking ale podle agentury Reuters uvedl, že ostrov by se v budoucnu mohl stát členem řádným. Čína považuje Tchaj-wan za svou odštěpenou provincii a staví se proti jeho členství v mezinárodních organizacích, pokud by takové členství přiznávalo ostrovu státní suverenitu.

 Budova čínské národní banky
13.4.2015 9:52   |  

Tchaj-wan se vyvíjí nezávisle na pevninské Číně od roku 1949, kdy se v Pekingu chopili moci komunisté a na ostrov se stáhli představitelé poraženého kuomintangského režimu. Suverenitu Tchaj-wanu kvůli tlaku z Číny neuznává většina zemí světa včetně Spojených států.

Ostrovní území není členem Organizace spojených národů, Světové banky (SB) ani Mezinárodního měnového fondu (MMF). Tchaj-wan je ale členem Asijské rozvojové banky (ADB), kde figuruje pod názvem Tchaj-pej, Čína.

Zprávu, že Tchaj-wan nebude přijat mezi zakládající členy AIIB, přinesla čínská média s odvoláním na vyjádření čínského úřadu pro záležitosti Tchaj-wanu. Úřad se k důvodům svého rozhodnutí nevyjádřil. Tchaj-wan se ale podle něj bude moci k bance připojit později, pokud použije vhodný název.

Tchaj-wan: Chceme stejné zacházení jako ostatní členové banky

Tchaj-wan zopakoval, že má zájem stát se členem AIIB, pokud se mu dostane stejného zacházení jako ostatním členům. Pokud ale v budoucnosti jeho přijetí nebude splňovat podmínku „důstojnosti a rovnosti“, pak dá ostrovní území přednost tomu, že se k AIIB nepřipojí, uvedl mluvčí tchajwanského prezidentského úřadu.

Čína Tchaj-wanu v minulosti vyhrožovala použitím vojenské síly v případě, že by se ostrov chtěl od Číny oficiálně odtrhnout. Když se ale stal tchajwanským prezidentem Jing-ťiou Ma, nepřátelství citelně opadlo a obě strany podepsaly řadu investičních a obchodních dohod. Prohlubující se vztahy s autokratickou Čínou ale na demokratickém Tchaj-wanu vyvolávají rostoucí nevoli a rozhodnutí připojit se k AIIB zažehlo na ostrově ostrou debatu.

Projekt AIIB navrhla v roce 2013 Čína, a to jako instituci pro financování výstavby silnic, železnic, elektráren či telekomunikačních sítí v Asii. Zájem o účast v projektu projevila řada asijských i evropských zemí, ale například Spojené státy se k projektu staví rezervovaně. Česká republika bude svou účast zvažovat, uvedl minulý týden premiér Bohuslav Sobotka.


Čtěte také:

Lucembursko vstoupilo do projektu čínské rozvojové banky AIIB

Čína má nové spojence. Do její asijské banky vstoupí i Německo či Francie

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Varianta železničního tunelu pod Střešovicemi stále žije

Varianta železničního tunelu pod Střešovicemi stále žije

Centrální komise, která na ministerstvu dopravy schvaluje všechny důležité projekty, včera projednala nápad na výstavbu železničního tunelu pod Střešovicemi. Iniciativa vzešla ze… více

Komerční prezentace
Mobilní web