Čína otevře soukromému kapitálu dveře do bank

Čína umožní plný vstup soukromého kapitálu do bankovního sektoru, sdělila dnes státní čínská média. Podpoří také uvádění soukromých firem na burzu a jejich investice do státních podniků. Plány podpory soukromého sektoru na úkor státní dominance jsou v Číně nyní nejdalekosáhlejší za posledních deset let a vede je snaha Pekingu povzbudit slábnoucí ekonomický růst.

ilustrační foto
27.5.2012 18:49   |  

Oficiální list China Daily s odvoláním na komisi pro regulaci bankovního sektoru uvedl, že soukromé firmy budou moci kupovat podíly v bankách prostřednictvím soukromých prodejů akcií, veřejných nabídek nových akcií, fúzemi, akvizicemi a dalšími způsoby. „Různé složky regulace bankovního sektoru nemohou zavádět vlastní omezení nebo dodatečné podmínky pro vstup soukromého kapitálu do bankovního sektoru,“ napsal list.

Bývalá viceguvernérka čínské centrální banky Wu Siao-ling listu řekla, že Čína by měla podpořit příliv úvěrů do soukromého sektoru tím, že nechá soukromý kapitál hrát větší roli ve finančních institucích a povzbuzovat úvěrové firmy k tomu, aby se staly plnohodnotnými komerčními bankami. Vláda sice podporuje přeměnu malých úvěrových firem na venkovské banky, ale soukromí investoři kvůli regulačním omezením k tomu nemají chuť, konstatovala.


Čtěte také: Brzdící Čína plánuje nebývalou podporu podnikání


Čínská komise pro regulaci cenných papírů dnes oznámila, že bude podporovat vstup domácích i zahraničních soukromých firem na akciové trhy. V pátek úřad, který dohlíží nad státní podniky, uvedl, že do státního sektoru budou moci jít soukromé investice v případě, kdy se státní firmy budou restrukturalizovat nebo prodávat akcie.

Čínský premiér Wen Ťia-pao nedávno vládě nařídil vypracovat plány na omezení role státu v ekonomice. Peking by také mohl dát soukromým firmám větší vliv na energetiku a další klíčová odvětví, v nichž se zatím angažují především státní podniky. Jde o největší podporu soukromého sektoru od roku 2001, kdy Čína vstoupila do Světové obchodní organizace (WTO).

Analytici však podle agentury Reuters zůstávají vůči slibům omezit roli státu v ekonomice skeptičtí. Největší překážkou snah o privatizaci jsou hluboce zakořeněné zájmy etablovaných struktur, často podporované vlivnými politiky.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Skupina Home Credit v letošním prvním pololetí vytvořila zisk 59,3 milionu eur (1,6 miliardy korun), o rok dříve vykázala ztrátu 90 milionů eur (2,43 miliardy korun). Tahounem… více

Mobilní web