Čína prý spustí svůj mezinárodní platební systém během několika týdnů

Čínská centrální banka podle zdrojů agentury Reuters již vypracovala návrhy právních předpisů pro svůj nový mezinárodní platební systém CIPS (China International Payment Systém). Fungovat tak začne počátkem října a Peking si od něj mimo jiné slibuje, že pomůže četnějšímu používání jüanu v globálních transakcích.

 čínská měna jüan
22.9.2015 19:57   |  

Mezinárodní společnosti tak budou mít usnadněny platební styky s Čínou. Klesnou transakční náklady a doba zpracování příkazů. Podle Reuters tím padne jedna z největších překážek, která brání používání čínské měny ve světovém měřítku.

Do nového systému zpočátku bude zahrnuto 11 čínských bank a osm tamních poboček zahraničních finančních domů. Mezi ně patří například HSBC, Citigroup či Standard Chartered PLC.

Svůj vlastní mezinárodní platební systém připravuje také Rusko. Podle náměstka ministra financí Alexeje Mojsejeva jej chce dokončit během následujících šesti měsíců. Součástí ruské snahy o větší nezávislost v oblasti finanční infrastruktury je i připravované zavedení „národních“ platebních karet Mir.


Čtěte také:

Vznikla Nová rozvojová banka, založily ji státy BRICS

Čínský jüan patří do měnového koše MMF, letos v něm ale ještě asi nebude

Analytici: Čína se zapojila do globální měnové války

Autor: vaj

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web