Čína se může stát členem EBRD, získá symbolický podíl

Rada guvernérů Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) schválila čínskou žádost o členství v bance. Čína se tak nyní může stát akcionářem banky, oznámila EBRD. Rada guvernérů je nejvyšším orgánem banky. Prezident EBRD Suma Chakrabarti rozhodnutí přivítal. Členství Číny v bance otevírá příležitosti čínským skupinám investovat v regionech, na které se EBRD zaměřuje, dodal.

 Sídlo EBRD v Londýně
14.12.2015 21:12   |  

Peking podle dřívějších zpráv získá v EBRD symbolický podíl 0,1 procenta. Radu guvernérů EBRD tvoří zástupci všech akcionářů banky, tedy 64 členských zemí a dvou zahraničních organizací.

EBRD v květnu uvedla, že je připravena spolupracovat na projektech s Čínou a nově založenou Asijskou bankou pro investice do infrastruktury (AIIB), což je nová rozvojová banka podporovaná Pekingem. Vlády několika evropských zemí se rozhodly stát zakládajícími členy AIIB, navzdory pochybám Spojených států, které se obávají, že banka bude rozšiřovat v regionu nadvládu Číny na úkor západních věřitelů.

EBRD byla založena v roce 1991, aby pomáhala bývalým komunistickým zemím střední a východní Evropy a Sovětského svazu při přechodu k tržnímu hospodářství. Později své aktivity rozšířila i do některých afrických a asijských zemí. V České republice už nějaký čas neinvestuje, protože Česko podle pravidel EBRD dosáhlo dostatečného stupně transformace ekonomiky.


Čtěte také:

EBRD: Ruské sankce mohou snížit růst turecké ekonomiky o čtvrtinu

EBRD koupí třetinu v ukrajinské divizi banky Raiffeisen

Čína požádala o členství v EBRD, může získat symbolický podíl

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web