Čína snižuje požadavek na rezervy bank, popáté za rok

Čínská centrální banka s platností od úterý opět sníží o půl procentního bodu úroveň vkladů, které u ní musí mít jako rezervu uložené komerční banky. Banka chce tímto krokem podpořit zpomalující ekonomiku. K podobnému opatření přikročila popáté od loňského února.

Šanghajská čtvrť Pchu-tung,
29.2.2016 14:05   |  

Analytici odhadují, že nejnovějším krokem se do ekonomiky uvolní finanční prostředky ve výši zhruba 107 miliard jüanů (402 miliard korun), které banky budou moci využít na poskytování úvěrů.

Podíl rezerv největších státem vlastněných bank vůči vkladům se po dnešním kroku sníží na 17 procent. Stále však bude patřit ke zdaleka nejvyšším na světě.

Nejpomalejší za čtvrt století

„Smyslem je evidentně podpořit ekonomiku v době, kdy přetrvávají silné tlaky na pokles růstu,“ uvedl podle agentury AP ekonom Louis Kuijs ze společnosti Oxford Economics. „Tento krok naznačuje, že pro čínské vedoucí činitele zůstává klíčovým (hospodářský) růst,“ uvedl.

Čínská ekonomika stoupla loni o o 6,9 procenta, což bylo nejpomalejší tempo za 25 let. Čína se zpomalování ekonomického růstu snaží zastavit. Současný cyklus uvolňování měnové politiky je nejagresivnějším od finanční krize z let 2008 až 2009.


Čtěte také:

Čína ruší „zombie podniky“, o práci přijde 1,8 milionu lidí

Čína chce od G20 podporu ekonomiky, Německo a USA to odmítají

Útlum těžby uhlí v Číně: vláda chce zavřít tisícovku dolů

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

V Singapuru vyjelo jako v první zemi na světě taxi bez řidiče

V Singapuru vyjelo jako v první zemi na světě taxi bez řidiče

Vybraní testeři si mohou v Singapuru objednat zdarma jízdu autonomním vozem. Asijská metropole se tak stala prvním místem na světě, kde začalo jezdit se zákazníky "samořídící"… více

Mobilní web