Čína umožní v Latinské Americe provádět transakce ve svojí měně

Čína jmenovala v Chile svou první banku pro vypořádávání transakcí v čínské měně. Vyplývá to ze sdělení čínské emisní banky. O kroku informovala během návštěvy čínského premiéra Li Kche-čchianga v Chile. Čína usiluje o to, aby se rozšířilo využívání čínského jüanu ve světě.

ilustrační foto
26.5.2015 10:46   |  

Čínská lidová banka oznámila, že jmenovala Čínskou lidovou stavební banku (CCB) institucí pro vypořádávání jüanových transakcí v Chile. Podle chilského ministra zahraničí Heralda Muňoze se tak CCB stane první takovou bankou v celé Latinské Americe. Mohla by prý sloužit i jako výchozí bod pro financování projektů.

Čínská lidová banka, která řídí a uskutečňuje čínskou měnovou politiku, rovněž sjednala s chilskou centrální bankou výměnu národních měn obou zemí.


Přečtěte si: MMF už prý nebude považovat kurz jüanu za podhodnocený


Dohoda o takzvaném měnovém swapu bude platit tři roky a oběma stranám umožní vyměnit až 2,2 bilionu chilských pesos (89,1 milionu korun). Peking mimo to rozšířil program pro chilské investice na burzách v Číně.

Čína je hlavním obchodním partnerem Chile. Do druhé největší světové ekonomiky míří skoro čtvrtina chilského vývozu, především měď, ale také celulóza, víno, lososi a další produkty.

Číňané naopak v Chile dosud investovali podstatně méně než v jiných latinskoamerických zemích. Chilští představitelé tvrdí, že by tento stav chtěli změnit. Podporu mají především investice v energetice. Chile nemá skoro žádné zdroje ropy a je závislé na jejím dovozu ze zahraničí.


Čtěte také:

Čína posílí vliv v Jižní Americe. V Brazílii investuje až 50 miliard

Čína chce mít jüan v koši měn SDR, mohlo by to snížit postavení dolaru

Čína chce v Latinské Americe investovat 250 miliard dolarů

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web