Čína vytvoří systém na pojištění vkladů, zahraniční banky mine

Čína zveřejnila návrh plánu na vytvoření systému pojištění bankovních vkladů. Opatření by mělo usměrnit riziko, které na sebe banky berou. Zároveň by mohlo otevřít dveře k tomu, aby finanční domy v Číně mohly časem volně soupeřit o nové střadatele.

Čínský jüan (ilustrační foto)
30.11.2014 20:52   |  

Současná praxe je taková, že za všechny bankovní vklady v Číně ručí vláda, přičemž tyto záruky jsou předpokládané a nejsou vyjádřeny přímo. To vedlo časem k tomu, že banky nahromadily špatné úvěry a investoři prováděli transakce s vysokou mírou rizika v naději, že je vláda zachrání. 

O pojištění vkladů se v Číně více či méně hovořilo dvě desetiletí. Čínští činitelé tvrdí, že banky a jejich klienti by díky těmto opatřením mohli lépe vyhodnocovat rizika. Čína by zároveň mohla získat lepší ochranu své finanční stability pro případ krize. 

Opatření se týkají veškerých úspor

Podle návrhů, které vydal čínský kabinet, by byly pojištěny jednotlivé bankovní vklady až do výše 500 tisíc jüanů (1,8 milionu korun). Opatření by se vztahovala na veškeré úspory, které má v bankách 99,6 procenta vkladatelů. 

Krok je jednou z nejvýznamnějších hospodářských reforem od chvíle, kdy se nynější čínský prezident Si Ťin-pching stal před dvěma lety šéfem vládnoucí komunistické strany. Zároveň je v souladu s celkovou liberalizací čínské hospodářské politiky, která se zaměřuje na uvolnění čínské měny a větší přístup zahraničních investorů do podniků, s jejichž akciemi se obchoduje v Číně. 

Banky mají nyní čas do 30. prosince, aby se k návrhům vyjádřily. Podle státních médií by opatření mohla začít platit počátkem příštího roku. Na odnože zahraničních bank fungujících v Číně se ale vztahovat nebudou, stejně jako na zahraniční součásti čínských finančních domů.  


Čtěte také:

Čína promrhala biliony dolarů v investicích. Vznikají města duchů

Čína poroste nejpomaleji za 24 let, centrální banka snížila sazby

Čína chce založit banku pro financování nové Hedvábné cesty

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Solární letoun Solar Impulse 2 dokončil oblet světa, let trval 500 hodin

Solární letoun Solar Impulse 2 dokončil oblet světa, let trval 500 hodin Fotogalerie

Švýcarský letoun na solární pohon Solar Impulse 2 přistál v Abú Zabí. Úspěšně tak dokončil poslední etapu cesty kolem světa, kterou právě v Abú Zabí zahájil loni v březnu. více

Mobilní web