Čínské banky prý mají příliš velkou moc

Wen Ťia-pao, čínský premiér, uvedl, že největší čínské, vládou vlastněné banky mají příliš velkou moc a jsou monopolem, který musí skončit.

 Wen Ťia-Pao, čínský ministerský předseda
5.4.2012 14:39   |  

Poznámka, kterou Wen utrousil v radiovém projevu během své cesty po jižní Číně, byla neobvykle tvrdá a pozorovatelé si ji vykládají jako přímou výzvu dalším členům vedení komunistické strany Číny k uspíšení reforem finančního sektoru. Podle Čínského rozhlasu Wen uvedl: „Upřímně, naše banky tvoří zisky velice snadno. Proč? Protože pár velkých bank drží monopolní postavení. To znamená, že lidé mohou jít pouze k nim pro půjčku nebo kapitál. Proto je přirozené, že v této době kdy řešíme vpuštění soukromého kapitálu do finančního sektoru, musíme s tímto monopolem skončit.“


Také čtěte: Zachránit Evropu je i v našem zájmu, tvrdí čínský premiér


Wen Ťia-pao, který na konci letošního roku odstoupí, v posledních měsících přiostřuje svou rétoriku o nutnosti politických a ekonomických změn. Postěžoval si také, že určité zájmy ve vedení komunistické strany však chtějí zachovat status quo a neustále nabourávají jeho reformní úsilí. Je nejasné, zda má Wen natolik velký politický vliv, aby protlačil reformy bankovního sektoru. Ačkoliv je Wen Ťia-pao hlavní ekonomickým plánovače druhé největší ekonomiky světa, řada analytiků si myslí, že konsensuální metody rozhodování ve stranické politbyru limitují jeho možnosti prosazení vlastních politik a přístupů.


Také čtěte: MMF varuje Čínu: Připravte se na evropskou brzdu


To je možná důvod, proč se Wen rozhodl veřejně vyjádřit svou frustraci z vlastní strany v jistých oblastech politiky a ekonomiky. Státní kontrola nad celou ekonomikou je hlavním bodem sváru čínských politiků. Někteří z nich si přejí ještě větší kontrolu státu, jiní by zase rádi pomohli soukromým firmám.

Analytici soudí, že uvnitř komunistické strany dochází nyní k souboji několika frakcí o to, která s nich získá letos na podzim většinu v devítičlenné komisi politbyra. Čínská ekonomika mezitím pozvolna zpomaluje. V roce 2010 rostlo čínské hospodářství o 10,4 procenta, loni to bylo „jen“ 9,2 procenta. Letos se očekává další zpomalení.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web