Čínské banky rozpůjčovaly ve „stínových úvěrech“ skoro dva biliony dolarů

Středně velké čínské banky čím dál tím více využívají komplexní finanční nástroje pro vydávání nových půjček a restrukturalizaci těch existujících. Ty se pak v jejich účetních rozvahách zaznamenávají jako investice s nízkým rizikem. Tím se maskuje jejich velikost i nebezpečí.

Čínské banky, ilustrační foto
31.1.2016 9:42   |  

Rozsah těchto „stínových úvěrů“ v první polovině loňského roku vzrostl o třetinu na odhadovaných 1,8 bilionu dolarů. To podle analýzy UBS představuje 16,5 procenta všech čínských komerčních půjček. V případě malých bank je rychlost nárůstu ještě větší. Praktika schovávání půjček za složité struktury čínského finančnictví přichází v době, kdy některé středně velké banky odkládají uznávání špatných půjček.

„Nyní to jsou nejrychleji rostoucí aktiva na účetních rozvahách většiny bank, ne jenom v procentech, ale i v absolutních číslech,“ řekl Reuters analytik finančních institucí UBS Jason Bedford. „Existuje obava, že nedostatek transparentnosti a zařazování aktiv do špatných kategorií může skrývat velký počet nesplácených půjček.“

Když čínské banky převádějí rizikové půjčky na investiční aktiva, jejich kapitálové krytí musí být často pouze čtvrtinové. V případě běžných úvěrů by finanční rezerva musela být rovna výši půjčky. Banky si kvůli těmto praktikám musí nechávat na svých účtech méně peněz.


Čtěte také:

Čína čelí burzovnímu kolapsu, tamní burzy přišly o 200 miliard dolarů

Autor: Reuters, paj

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web