Čínský Home Credit zdvojnásobil byznys | E15.cz

Čínský Home Credit zdvojnásobil byznys

Čínský Home Credit zdvojnásobil byznys
Home Credit
• 
ZDROJ: Martin Pinkas

Jaroslav Bukovský

Poskytovatel půjček Home Credit z impéria PPF miliardáře Kellnera chystá velký zátah na Čínu. Už oproti loňsku byznys v zemi Draka utěšeně vzrostl. Ke konci prvního čtvrtletí Číňané firmě s českou stopou dlužili kolem dvaceti miliard korun, úvěrový byznys se tak během uplynulého roku takřka zdvojnásobil.

Čísla za první kvartál letošního roku však ve světle předchozích tučných čtvrtletí spíše zklamala. Čínské domácnosti si během prvního čtvrtletí nabraly od tamní větve Home Creditu půjčky za bezmála půl miliardy renminbi (kolem 1,6 miliardy korun). V uplynulém roce zde přitom firmě rostl kvartální byznys v průměru o třetinu rychleji. Podle odborníků může slabší čtvrtletí souviset se zpomalující čínskou ekonomikou a rostoucí skepsí obyvatelstva, firma samotná zdůvodňuje čtvrtletní vývoj sezonními vlivy.

Úvěrový byznys naráží v Číně na řadu kulturních překážek. Tradice velí, že Číňané před půjčkou preferují vlastní úspory a nenadálé finanční potřeby řeší primárně v kruhu rodiny. „Našimi klienty jsou v Číně především lidé s průměrnými a nižšími příjmy i vzděláním, kteří kvůli svému rizikovému profilu nedosáhnou na úvěry od bank,“ uvádí Milan Tománek z Home Creditu.

PPF v Asii
Skupina vstoupila na čínský trh skrze značku Home Credit v roce 2004. Podíl tamních obchodů na celosvětovém byznysu zůstává okrajový. Podle firmy nicméně generují asijské filiálky zahrnující trhy v Číně, Vietnamu, Indii, Indonésii a na Filipínách kolem třetiny celosvětových obchodů Home Creditu.

Specialitou čínských klientů je absence jakýchkoli dotazů. „Číňané ctí princip ztráty tváře, položit dotaz je zde vnímáno jako důkaz slabosti,“ dodává Tománek. Čínská filiálka Home Creditu získala letos v lednu nebankovní licenci pro poskytování půjček na celém území Číny. Aktuálně pokrývá 101 měst a skrze více než 26 tisíc prodejních míst úvěruje 1,9 milionu klientů. Aktuální plán PPF letos předpokládá zdvojnásobení počtu poboček. Do loňského roku skupina působila v Číně pouze v pěti provinciích.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!