Čínský pokles i restrukturalizace snížily HSBC zisk o 1,2 procenta

Největší evropské bance HSBC klesl loni čistý zisk o 1,2 procenta na 13,5 miliardy dolarů (328,2 miliardy korun) a v samotném čtvrtém čtvrtletí banka nečekaně vykázala ztrátu. Banka uvedla, že ke slabým výsledkům přispěly obtížné globální ekonomické podmínky, zvláště situace v Číně.

 HSBC (ilustrační foto)
22.2.2016 8:30   |  

Zisk před zdaněním se za loňský rok snížil o jedno procento na 18,87 miliardy dolarů. Analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters čekali v průměru naopak zvýšení zisku až na 21,8 miliardy dolarů.

Předseda správní rady banky Douglas Flint uvedl, že hospodaření banky bylo „celkově uspokojivé“. Upozornil, že loňský rok přinesl výrazné změny globálních ekonomických podmínek, zejména prudký pokles cen ropy a dalších komodit, které částečně způsobilo i ekonomické zpomalení v Číně.

V samotném čtvrtém čtvrtletí banka vykázala ztrátu 1,3 miliardy dolarů ve srovnání se ziskem 511 milionů dolarů ve stejném období předchozího roku. Ke ztrátě přispěly mimo jiné náklady na právní spory, restrukturalizaci a prodej divize v Brazílii.

Zaměření na Asii

HSBC v rámci reorganizace postupně omezuje některé své globální operace a hodlá se zaměřit na Asii, kde očekává, že její zisk podpoří rostoucí střední třída a také nárůst počtu bohatých lidí. Loni měla Asie na jejím zisku před zdaněním podíl 83,5 procenta.

Banka se tento měsíc rozhodla, že nepřesune své sídlo zpět do Hongkongu, kde před více než 150 lety vznikla. Od roku 1993 má HSBC své sídlo v Londýně. S akciemi banky se obchoduje v Hongkongu a Londýně. HSBC působí ve více než 72 zemí a oblastech. Má více než 48 milionů zákazníků.


Čtěte také:

HSBC čelí žalobě, banka prý umožnila drogovým kartelům praní peněz

Největší evropská banka HSBC překvapila, zisky zvýšila o třetinu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Kreml: Zmatek kolem brexitu připomíná rozpad SSSR

Kreml: Zmatek kolem brexitu připomíná rozpad SSSR

Zmatek po britském referendu, ve kterém se voliči minulý čtvrtek vyslovili pro odchod země z Evropské unie, připomíná kolaps Sovětského svazu v roce 1991, soudí podle agentury… více

Komerční prezentace
Mobilní web