Česká spořitelna meziročně snížila pololetní zisk

30.7.2010 15:31   |  

Konsolidovaný čistý zisk skupiny České spořitelny (ČS) se za první pololetí 2010 v meziročním srovnání snížil o téměř sedm procent na 5,88 miliardy korun. Celá skupina Erste Bank, do které ČS patří, pak oznámila meziroční propad čistého zisku o čtyři procenta. Akcie peněžního domu odepisují jen v Praze přes pět procent z ceny akcií.

Přesto nejsou podle mínění analytiků hospodářské výsledky skupiny Erste Bank hlavním důvodem, proč akcie firmy na burzách silně ztrácejí. „Propad akcií Erste bank bych s výsledky nespojoval. Ty dopadly relativně dobře,“ konstatoval analytik Atlantiku FT Milan Vaníček. Podle něj jde o vybírání zisků, neboť akcie Erste bank dosud zhodnotily cenu o 25 procent a žádné fundamentální zprávy se na podzim od peněžního domu nečekají.

Hospodářské výsledky největší české banky, co do objemu aktiv, ukázaly, že provozní zisk České spořitelny meziročně poklesl o tři procenta na 12,98 miliardy korun. Podle hodnocení vedení peněžního domu je výsledek ovlivněn především nárůstem tvorby opravných položek a poklesem zisku z obchodních operací. Analytici příznivě hodnotí snižování provozních nákladů, jejichž tempo bylo vyšší, než snížení provozního zisku.

Čistý úrokový výnos ČS, hlavní zdroj příjmů, se v meziročním srovnání snížil o tři procenta na 15,1 miliardy korun. Pokles úrokových sazeb se projevil i ve velikosti čisté úrokové marže vztažené k úročeným aktivům, která se snížila ze 4,2 procenta na 3,87 procenta.

Ekonomové poukazují na zhoršování kvality úvěrového portfolia. „Jen nárůst opravných položek k nespláceným úvěrům u velkých korporátních klientů narostl o čtyřicet procent,“ řekl Milan Vaníčk. Celkový objem klientských úvěrů meziročně klesl o 1,1 procenta na 463,5 miliardy korun a to i přesto, že ČS během prvního pololetí zaznamenala nárůst objemu spotřebitelských úvěrů, úvěrů poskytnutých malým a středním podnikům i úvěrů veřejnému sektoru.

Dušan Baran: Máme dostatek likvidity i pro nejpříznivý ekonomický vývoj

Místopředseda představenstva a 1. náměstek generálního ředitele České spořitelny Dušan Baran spoléhá na to, že banka je dostatečně kapitálově připravena i na nejhorší možné ekonomické scénáře. E15 řekl, že financím banky pomůže oživování ekonomiky, které by mělo přinést zvyšování úrokových sazeb.
E15: Z vašich hospodářských výsledků vyplývá, že Česká spořitelna má dostatečnou likviditu k tomu, aby přestála případné negativní scénáře vývoje ekonomiky, nehrozí ale, že finanční polštář bude využit třeba mateřskou společností?

My jsme lokální společnost, s lokálním kapitálem a procházíme zátěžovými testy podle České národní banky s dostatečnou rezervou. Pro nás je ale mnohem závažnější problém než to, co zmiňujete je pro naše finance to, jaké dopady budou mít nové kapitálové požadavky, označované jako Basel III. V listopadu snad bude jasno. Každopádně z toho, co víme, nevidíme žádné riziko pro Českou spořitelnu.

E15: Jak to ale souvisí s tím problémem převodu likvidity do mateřské společnosti?

No právě. I podle náznaků nových předpisů na kapitálovou přiměřenost vycházíme jako Česká spořitelny v souladu s požadavky. Jenže právě proto, že požadavky na likviditu, formulované v systému Basel III nebyly jasné, požádali jsme naše akcionáře, zda bychom se mohli vrátit k naší tradiční dividendové politice, což znamená vyplatit dividendu ve výši 30 korun na akcii a o zbytek zisku jsme navýšili kapitál banky.

E15: Na jak dlouho by vám vystačily finanční polštáře, pokud by došlo k naplňování těch nejčernější ekonomických scénářů?

Máme silnou provozní výkonnost a dostatečný zisk. Myslíme si, že umíme i navyšovat kapitál z nerozděleného zisku, to znamená, že i při nejhorších ekonomických scénářích není potřeba dodatečný kapitál. Takže v tom problém nevidím. Myslím si naopak, že ekonomika postupně nabere na otáčkách. S tím pak souvisí i postupné zlepšování úvěrového portfolia a snižování rizikových nákladů. Pomoc zvenčí tedy rozhodně nepotřebujeme.

E15: Jaká je dneska nejrizikovější položka v účetnictví?

Jednoznačně rizikové náklady. Věřím ale, že s oživovováním ekonomiky se začnou snižovat a naopak růst úrokové sazby, což by mělo způsobit to, že náš klíčový výnos, což jsou čisté úrokové příjmy, poroste.


Sledujte české akcie online na E15.

Autor: Pavel Daniel

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web