Čistý zisk ČSOB v prvním čtvrtletí mírně klesl

12.5.2011 14:49   |  

Československé obchodní bance klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o tři procenta na 3,78 miliardy korun. Udržitelný zisk, který je očištěný o mimořádné vlivy, stoupl o jedno procento na 3,66 miliardy korun.

„Z výsledků 1. čtvrtletí mám radost. Dosáhli jsme nejvyššího udržitelného zisku na jedno čtvrtletí v historii. Meziročně nám rostou objemy úvěrů i vkladů. Zároveň se nám daří snižovat rizikovost našich aktiv,“ řekl k výsledkům Pavel Kavánek, generální ředitel a předseda představenstva ČSOB.

Udržitelné provozní výnosy banky se meziročně mírně zvýšily oproti 1. čtvrtletí loňského roku s tím, jak růst čistého úrokového výnosu byl téměř zcela kompenzován poklesem čistého výnosu z poplatků a provizí. Čistý úrokový výnos z úvěrů a vkladů meziročně stoupl o 11 procent, k růstu přispěly zejména vyšší objemy hypoték a retailových vkladů. Negativně na úrokový výnos působila zplošťující se výnosová křivka a klesající výnosy z dluhopisů. Čistý úrokový výnos tak meziročně vzrostl o dvě procenta a čistá úroková marže o 2 bazické body na 3,40 procenta.

Bance se meziročně snížil o sedm procent čistý výnos z poplatků a provizí. Důvodem poklesu bylo navýšení roční platby do fondu pojištění vkladů o 74 milionů korun. Bez tohoto vlivu by byl tento výnos meziročně nižší o jedno procento, Mírně se snížil také výnos z poplatků u úvěrů.

Celkové provozní náklady se meziročně zvýšily o 10 procent.

Pravidelné zvyšování mezd a růst počtu zaměstnanců se promítlo do růstu personálních nákladů o šest procent.

Velmi dobré výsledky dnes oznámila mateřská společnost české banky, belgická KBC. Čistý zisk jí v prvním čtvrtletí prudce stoupl na 821 milionů eur (20 miliard korun) ze 442 milionů eur před rokem.

KBC se již dříve s Evropskou unií dohodla, že na pražskou burzu cenných papírů uvede menšinový podíl v ČSOB. Byla to jedna z podmínek, které belgické bance umožnily v době finanční krize čerpat státní pomoc ve výši asi sedmi miliard eur (zhruba 172 miliard korun). Belgická banka dnes uvedla, že přípravy na plánované uvedení akcií české divize ČSOB na burzu jsou na dobré cestě. Žádné bližší termíny či jiné údaje ovšem zveřejnila.

Čistý zisk - vykázaný vs. udržitelný


Čtěte více: Čtvrtletní zisk belgické KBC prudce stoupl


Autor: sal

Komentáře

Čtěte také

Tramvaje v pražské MHD změnily trasy, vznikly tři nové linky

Tramvaje v pražské MHD změnily trasy, vznikly tři nové linky

V rámci pražské MHD dnes začaly platit změny v provozu tramvají. V Praze změní trasu devět tramvajových linek, přibudou tři nové a 12 linek zůstane beze změny. Náklady na provoz… více

Mobilní web