Citibank se vrací zpět k půjčkám

31.1.2011 9:43   |  

Česká pobočka amerického bankovního gigantu Citibank opět mění strategii a dává zelenou poskytování spotřebitelských půjček. Tento typ úvěrů přitom během krize zmrazila a domácnostem poskytovala jen úvěry z kreditních karet. Loni na jaře navíc celé portfolio spotřebitelských půjček prodala Raiffeisenbank, údajně za tři čtvrtě miliardy korun.

Ředitel divize spotřebitelských úvěrových produktů Citibank George Denisenko deníku E15 řekl, že změna strategie souvisí s měnícími se potřebami klientů, nikoli s ekonomickou situací. „Již v době, kdy Citibank odprodala klientský kmen s osobními půjčkami Raiffeisenbank, avizovala, že do budoucna plánuje v segmentu osobních půjček uvedení nového produktu, což prostřednictvím CitiPůjčky nyní činí,“ uvedl.

Spotřebitelské půjčky Citibank podle Denisenka směřuje na široký trh. „Citibank je v tomto tržním segmentu zpět se silnou nabídkou, zjednodušenými procesy a transparentními poplatky,“ dodal.
„Citipůjčka“ však má ve srovnání s trhem poměrně tvrdé podmínky – žadatel musí být zaměstnanec s čistým příjmem nad dvacet tisíc korun. V případě podnikatelů banka jako klienty akceptuje jen právníky, lékaře, architekty a účetní. Klient platí za vedení půjčky, za její schválení, za předčasné splacení, přičemž úrok dosahuje až čtrnácti procent ročně.

Změna strategie v retailové oblasti zřejmě částečně souvisí s personálními změnami. Česká Citibank loni zažila výměnu šéfa retailu, Pákistánce Rizwana Quaziho v říjnu vystřídal Ind Bhaskar Katta. Jeho cílem je posilovat v Česku právě oblast retailového bankovnictví.

Qauzi se naproti tomu soustředil na kartový byznys a na prémiovou, tedy bohatší, klientelu, v programu Citigold. Citibank například pod jeho vedením zredukovala na polovinu počet svých poboček.
Citibank nezveřejňuje v Česku své hospodaření, působí zde jen jako organizační složka banky se sídlem v Irsku.

Wüstenrot jde konkurovat bankám

Na bankovním kolbišti přibývá nízkonákladová konkurence – v tichosti rozjíždí řadu bankovních služeb Wüstenrot, dosud hlavně stavební spořitelna, hypoteční banka a pojišťovna. Od podzimu nabízí termínovaný vklad, spořicí účet a nyní i bezplatný běžný účet. Jde tak podobnou cestou jako pojišťovny AXA a ING. Mluvčí finančního domu Kateřina Bílá uvedla, že skupina poskytuje bankovní služby například v Německu, v Česku je bude dále rozšiřovat – dokonce prý chystá nabídku pro firmy.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web