Citigroup dosáhla ve čtvrtletí zisku 4,4 miliardy dolarů

19.4.2010 14:41   |  

Výsledková sezona velkých amerických bank pokračuje prozatím úspěšně. Finanční ústav Citigroup dosáhl v prvním čtvrtletí zisku ve výši 4,44 miliardy dolarů. Třetí největší americká banka těžila zejména z nižších nákladů na krytí uvěrových ztrát. Ve stejném období loni banka dosáhla zisku 1,59 miliardy dolarů, v minulém čtvrtletí se však dostala do ztráty 7,58 miliard dolarů. Podle mínění analytiků by mohly data banky přinést na kapitálové trhy částečné uklidnění.

„Výsledky Citigroup by mohly přinést do finančního sektoru částečné uklidnění, neboť hospodářské výsledky jsou skutečně dobré a odpovídají tak velmi náročným očekáváním trhu či je ještě překonávají,“ konstatoval analytik Capital Partners Josef Stoulil.

Analytici si všímají toho, že bance se podařilo snížit úvěrové ztráty o 1,6 miliardy dolarů a tvorba aktiv vyústila v mohutný objem 2 bilionu dolarů. „Data jsou zásluhou zlepšení úvěrových podmínek a silných příjmů z investičního bankovnictví,“ dodal Stoulil.

Šéf Citigroup Vikram Pandit již dříve uvedl, že rok 2010 může ukázat ziskový potenciál banky po dvou ročních ztrátách v celkové výši 29 miliard dolarů. Pokud se ekonomika nijak nezhorší, ztráty ze špatných aktiv banky by podle něj měly být zvládnutelné.

Citigroup získala v roce 2008 půjčku od vlády ve výši 45 miliard dolarů, z toho již vrátila 20 miliard dolarů. Zbývajících 25 miliard dolarů bylo přeměněno na 7,7 miliardy akcií Citigroup, které mají tržní hodnotu kolem 35 miliard dolarů.

Akcie banky, které byly původně pokládány za nejvíce rizikové z bankovního sektoru, posílily již od začátku roku o 38 procent.

Již minulý týden oznámily dobré výsledky další dva finanční ústavy – Bank of America zvýšila nad očekávání zisk na na 2,83 miliardy dolarů, JPMorgan Chase v prvním čtvrtletí dosáhla zisku 3,3 miliardy dolarů. Proti stejnému období loni je to nárůst o 57 procent.

Akcie titulů z bankovního sektoru však nyní čelí negativnímu sentimentu na burzách mimo jiné kvůli zprávě o obvinění investiční banky Goldman Sachs z podvodu na investorech. Goldman byl údajně při prodeji finančních derivátů ve střetu zájmů a mohl investorům způsobit ztráty za více než jednu miliardu dolarů.

(Budeme aktualizovat)

Autor: prh, pda

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web