Citigroup zaplatí USA pokutu sedm miliard dolarů. Kvůli hypotékám

Americká banka Citigroup zaplatí v rámci dohody s americkým ministerstvem spravedlnosti sedm miliard dolarů, což je 141 miliard korun. Předejde tím žalobě a ukončí vyšetřování, které vláda proti ní vedla kvůli prodejům cenných papírů založených na rizikových hypotékách těsně před finanční krizí let 2007-2009.

ilustrační foto
14.7.2014 15:35   |  

Pokuta je tak téměř dvojnásobkem toho, co navrhovala Citigroup, je ale mnohem nižší než 12 miliard dolarů, které původně požadoval Washington. Jednání mezi oběma stranami se před několika týdny zadrhla a ministerstvo banku varovalo, že na ni podá žalobu.

Citigroup uvedla, že ministerstvu zaplatí v hotovosti pokutu 4,5 miliardy dolarů. Dalších 2,5 miliardy dolarů bude postupně odvádět do fondu, který bude financovat výstavbu dostupných nájemních domů a zmírňovat spotřebitelům náklady hypotečních úvěrů. Banka ze zisku druhého čtvrtletí odečte kvůli pokutě částku 3,8 miliardy dolarů.

Čistý zisk banky za poslední čtvrtletí se tak propadl meziročně o 96 procent na 181 milionů dolarů, tedy 3,6 miliardy korun. Bez započítání této částky a dalších jednorázových položek by zisk stoupl o jedno procento na 3,93 miliardy USD. Akcie Citigroup po dnešních zprávách firmy stouply o čtyři procenta.

Banky platí za hříchy

Citigroup je druhou velkou americkou bankou po JPMorgan Chase, která se s vládou dohodla na urovnání. JPMorgan zaplatila loni v listopadu 13 miliard dolarů a k dohodě se chystá Bank of America, která má podle zdrojů zaplatit 9,3 miliardy dolarů. Citigroup prodávala mnohem méně hypotečních cenných papírů než tyto dvě velké banky.

Americké banky prodávaly před krizí v době realitního boomu hypoteční cenné papíry, aniž zákazníky náležitě informovaly o jejich rizicích. Následná hypoteční krize vedla k propadu cen těchto široce prodávaných papírů, což vyvolalo globální finanční krizi.


Čtěte více:

Banka Lehman Brothers svou smrtí děsí ještě po pěti letech

USA vyměřily bance BNP Paribas rekordní pokutu 177 miliard korun

USA žalují Amazon kvůli dětským nákupům bez svolení rodičů

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web