Citigroup: Zátěžovými testy by neprošlo 24 evropských bank

27.7.2010 10:59   |  

Stále více kritiky míří k výsledkům takzvaných zátěžových testů evropských bank. Po výrocích představitelů britské banky Lloyds Banking Group se na stranu těch, kterým se výsledky stress testů bank nelíbí, přidala i americká Citigroup. Podle ní by fakticky testy neprošlo až 24 peněžních domů z Evropské unie.

Pokud by se zátěžové testy Evropské unie soustředily i na vlastní účetnictví bank, a nikoliv jen na obchodní portfolia, neuspělo by v nich celkem 24 finančních ústavů. To je stanovisko skupiny Citigroup, která hodnotila závěry evropských stress testů bank. V oficiálních zátěžových testech neuspělo sedm bank z celkem 91, které se prověrek účastnily.

Metodiky Citigroup a národních regulátorů se liší v tom, jakou část dluhopisů v bankách hodnotily. Některé banky přitom vlastní i řecké dluhopisy, u nichž stále existuje vysoké riziko, že Řekové nedodrží závazky kvůli finančním problémům. Většina finančních ústavů drží dluhopisy zhruba z 90 procent v účetních knihách až do jejich splacení, zátěžové testy se ovšem zaměřily pouze na obchodní portfolia finančních ústavů, tedy na dluhopisy, s nimiž banky obchodují.

Citigroup vypočítala, že verze stress testů, zahrnující prověření účetnictví bank, včetně ztrát na suverénních bondech držených vypůjčovateli v bankovních knihách, tedy portfoliové investice, by by přinesly celkovou ztrátu ve výši 15 miliard eur, a testy by nesplnilo 24 bank. 12 z nich je španělských, sedm z Řecka a Kypru, tři německé subjekty a po jedné bance z Itálie a Irska. Padla by tak například irská Allied Irish Banks, či italská Monte dei Paschi.

Ve zkouškách, které prováděly národní regulátoři, bankám chyběl základní kapitál ve výši 3,5 miliardy eur, tedy 91 miliard korun. Pokud by platila metodika Citigroup, bylo by to již 15,2 miliardy eur (asi 395,2 miliardy korun). Nejhůře by přitom skončila řecká National Bank of Greece, které by chybělo celkem 2,2 miliardy eur (zhruba 57,2 miliardy korun) základního kapitálu, přestože oficiálními zátěžovými testy prošla.

Autor: Pavel Daniel, ČTK

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web