ČNB: Banky jsou i nadále odolné vůči rizikům

30.8.2010 11:32   |  

(AKTUALIZOVÁNO) Tuzemský bankovní sektor by nebyl ohrožen ani v případě velmi nepříznivého vývoje ekonomiky a finančního sektoru. Ukazují to aktuální zátěžové testy České národní banky (ČNB). Bankovní sektor by si podle nich ve všech scénářích možného vývoje udržel kapitálovou přiměř nad osmi procenty, což je minimum požadované centrální bankou.

Podle analytiků se tak opakuje to, co ukazovaly všechny předešlé zátěžové testy. „České banky nemají ve srovnání s ostatními světovými finančními domy rozvinuty v takové míře investiční bankovnictví, takže v případě propadů akciových trhu jim tolik nehrozí,“ uvedl analytik společnosti Atlantik FT Milan Lávička. Podle něj tak tuzemské ústavy mají stále solidní ziskovost a v případě velkých propadů mají polštář, kterým by je mohly zakrýt.

S tím souhlasí i analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek, podle kterého je rovněž výhodou tuzemských bank jejich nízká expozice vůči zadluženému jižnímu křídlu EU. “Potvrzení odolnosti českých bank ze strany ČNB je důležitým signálem, i když investoři nepředpokládali jiný výsledek, než jaký byl oznámen,” uvedl Sobíšek.

Analytik Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus pak nevylučuje, že by se v případě obnovení recese nemohla některá z méně významných bank dostat do určitých potíží s kapitálem. „Ale celkově i nadále patří české banky k těm nejsilnějším v Evropě,“ uzavřel dodal Hatlapatka.

V případě negativního vývoje scénáře by se podle ČNB mohlo několik bank dostat do situace nedostatečné kapitálové přiměřenosti a banky by musely navýšit kapitál o necelých 3,5 miliardy korun. To je ovšem podle centrálních bankéřů z hlediska rozměru sektoru nevýznamná hodnota.

Základní scénář předpokládá, že banky budou nadále vytvářet provozní zisk, a to zhruba na úrovni minulého roku. Scénář Dluhová krize by již přinesl provozní zisk bank zhruba o 30 procent nižší. „Některé banky se tak v případě zátěžového scénáře mohou dostat do situace výsledné ztráty z hospodaření, což má okamžitý vliv na pokles regulatorního kapitálu,“ uvedla centrální banka.

Podíl tzv. úvěrů v selhání na úvěrech celkem u nefinančních podniků bude v základním scénáři nadále růst, a to až k deseti procentům v polovině roku 2011. U domácností odhaduje ČNB mírný nárůst úvěrů v selhání o zhruba jeden procentní bod ke konci roku 2010 z hodnoty 4,5 procenta v červnu 2010. V nepříznivém scénáři Dluhová krize se nárůst úvěrů v selhání projevuje poměrně vysokými ztrátami ze znehodnocení úvěrů.

Testy banka provedla v srpnu na datech známých ke konci června a zaměřují se na následující dva roky. Ke konci června činila kapitálová přiměřenost bankovního sektoru téměř 15 procent.

Autor: Prokop Havel

Komentáře

Čtěte také

Sberbank rozdá ruskou národní platební kartu, platit s ní lze i v McDonaldu

Sberbank rozdá ruskou národní platební kartu, platit s ní lze i v McDonaldu

Po necelých deseti měsících od uvedení na trh bude ruské platební karty Mir vydávat i tamní největší banka. Sberbank začne s jejich emitací během září. K rozšíření karty, která má… více

Mobilní web