ČNB: Banky odepíší další miliardy

21.6.2010 8:47   |  

aktualizováno Tuzemské banky se nevyhnou dalším odpisům ani v případě, že se naplní nejpozitivnější scénář vývoje ekonomiky, který zároveň považuje Česká národní banka (ČNB) za nejpravděpodobnější. Jestliže bude pokračovat postupné oživení ekonomiky, banky přijdou v letošním a příštím roce o 32 miliard korun (jde o odhad celkového dopadu šoků v ekonomice).

V ekonomice je stále řada rizik. ČNB vyjmenovává například trvající úvěrové riziko, možnost obnovení recese u českých obchodních partnerů i přenosy obav z rozpočtové kondice některých států. Situace je navíc taková, že chystané rozpočtové škrty budou oslabovat hospodářský růst.

I tak si finanční ústavy udrží vysoké zisky. ČNB počítá pro letošek s hrubým ziskem bank ve výši 47 miliard korun. „Český finanční sektor si stojí dobře,“ uvedl odcházející guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Centrální banka namodelovala tři scénáře předpokládaného vývoje v rámci takzvaných stress testů bank. Základní scénář předpokládá pozvolné oživování ekonomiky, které bude dočasně přerušeno ve druhé polovině letošního roku a obnoveno ve druhé polovině roku 2011. Scénář návrat recese počítá s recesí ve tvaru písmene W, výrazným poklesem ekonomiky letos a částečně i v roce 2011.

Scénář „ztráta důvěry“ předpokládá, že se ekonomika vrátí do poměrně silné recese, což prohloubí problémy veřejných rozpočtů a vyvolá negativní reakci finančních trhů. Pokud by se naplnily méně pravděpodobné negativní prognózy dalšího vývoje, zisk bankovního sektoru by se propadl na necelých dvacet miliard korun, odpisy sektoru by v letošním a příštím roce činily asi dvě procenta aktiv, což je
83 miliard korun.

Podle centrální banky však ani v negativních scénářích nehrozí významnější potíže ve finančním sektoru, protože banky, pojišťovny i penzijní fondy jsou dobře kapitálově vybaveny, takže by jej ustály. „V žádném ze zátěžových scénářů se žádný sektor jako celek nedostává pod kritické hodnoty ukazatelů solvence,“ uvádí ČNB.

Přesto finanční instituce nečeká lehké období. Například míra nesplácených úvěrů u domácností a podniků by v případě předpokládaného vývoje sice už neměla narůstat, oproti předkrizovému období se přesto udrží na dvojnásobné úrovni. Míra nesplácených půjček firem bude v příštích dvou letech oscilovat kolem osmi procent, u domácností kolem šesti procent. Celkově se oproti výsledkům zátěžových testů, realizovaných loni, situace tuzemského finančního sektoru letos zlepšila.

Banky za poslední tři roky posílily kapitál více než o sto miliard korun

Kapitálová vybavenost českých bank se navzdory krizi zlepšuje. Od začátku roku 2007 se vlastní kapitál bank zvýšil více než o sto miliard korun na 334,9 miliardy korun ke konci letošního března, uvedla centrální banka. Za poslední rok vzrostl kapitál téměř o 38 miliard korun. Zatímco zahraniční banky v průběhu krize často navyšovaly kapitál prostřednictvím vládních injekcí, kapitál českých bank vzrostl o desítky miliard korun bez pomoci státu.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web