ČNB: Banky v Česku neohrozí ani úplný odpis pohledávek za eurozónou

Rekapitalizace evropských bank a další opatření na stabilizaci eurozóny podle České národní banky neohrozí stabilitu tuzemských bank. Ty mají totiž dostatečný kapitál a ČNB navíc hlídá a reguluje případnou angažovanost bank vůči jejich evropským mateřským bankám.

Banky se víc věnují loajalitním programům a hledají nové cesty
27.10.2011 17:10   |  

„Výsledky našich posledních zátěžových testů ukazují, že české banky jsou schopny ustát až velmi dramatický vývoj. Dokonce ani úplný odpis pohledávek za zeměmi eurozóny, včetně Řecka, by neměl tuzemské banky ohrozit,“ uvedl mluvčí ČNB Marek Petruš.

Eurozóna se v noci shodla, že výrazně zvýší efektivitu záchranného fondu EFSF. Dohodla se s bankami na seškrtání řeckých dluhů o 50 procent i na rekapitalizaci evropských bank.

Tuzemské banky mají podle Petruše vysoký kapitálový polštář a pohodlně přesahují v klíčovém ukazateli kapitálové přiměřenosti hranici devíti procent. „Předpokládáme, že tento ukazatel budou plnit i v červnu 2012,“ doplnil. Ukazatel vyjadřuje poměr kvalitního kapitálu k celkovým aktivům banky.


Čtěte také: Société Générale bude potřebovat 3,3 miliardy eur


ČNB navíc podle něj sleduje toky peněz mezi tuzemskými bankami a jejich mateřskými bankami v zahraničí. Angažovanost tuzemských bank nesmí přesáhnout 25 procent a nyní je mezi 13 a 14 procenty. „ČNB tyto toky peněz k zahraničním matkám bedlivě hlídá a dodnes jsme nezaznamenali žádné problémy,“ uvedl Petruš.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jsou britské vlaky přeplněné? Šéf labouristů možná nafingoval cestu na podlaze

Jsou britské vlaky přeplněné? Šéf labouristů možná nafingoval cestu na podlaze Video

Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn vytvořil video, na kterém sedí na podlaze ve vlaku z Londýna do Newcastlu. Neměl si kam sednout, tvrdí a žádá zestátnění dopravce Virgin… více

Mobilní web