ČNB bude méně hlídat pobočky zahraničních bank

Česká národní banka přijde vlivem nové legislativy Evropské unie o možnost dohlížet na likviditu poboček zahraničních bank v Česku. ČNB tak ztratí informace z první ruky o likvidním zdraví některých bankovních hráčů. Žádná z poboček zahraničních bank v tuzemsku ale pro bankovní sektor nemá zásadní význam. Klientsky nejpočetnější jsou Citibank, mBank či Zuno Bank.

 ČNB
19.7.2013 7:07   |  

Likviditou je myšlena schopnost držet dostatečnou hotovost či aktiva rychle směnitelná za hotovost, aby byla banka schopna dostát svým závazkům.

„S likviditou mBank nikdy nebyly problémy, máme dlouhé roky dvakrát více vkladů než úvěrů,“ dušuje se ředitel tuzemské mBank Roman Truhlář. Pro banku se příliš nezmění, přestane dávat některé informace ČNB, které teď podléhají téměř výhradně dohledu orgánů svého domovského státu. V případě Citibank je to Irsko, u mBank Polsko a u Zuna Rakousko.

Ztratit dohled nad likviditou poboček zahraničních bank v Česku by ČNB měla v roce 2015, vyplývá to z návrhu novely zákona, který předložilo ministerstvo financí k připomínkovému řízení.

Centrální bance tak po roce 2015 u poboček zahraničních bank zůstane nějaká pravomoc pouze v oblasti práv spotřebitelů. Ta jsou lokální, i když v rámci harmonizace evropské legislativy je rozdílů v legislativě stále méně.


Čtěte také:

Regulátoři změkčili pravidla likvidity bank Schäuble by chtěl bankovní unii zavést postupně po krocích

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web