ČNB bude součástí Evropské rady pro systémová rizika

5.1.2011 19:12   |  

Česká národní banka (ČNB) bude oficiální součástí Evropské rady pro systémová rizika (ESRB), což je vznikající orgán na úrovni Evropské unie, který by měl v budoucnu zajistit včasné varování před hospodářskými krizemi. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválila vláda.

Ministerstvo financí v návaznosti na nařízení evropských orgánů navrhuje v zákoně o ČNB jasně zmínit, že ČNB je součástí evropského systému dohledu, což by znamenalo i zmíněnou ESRB.

Dále budou zástupci ČNB zastupovat Českou republiku i v Evropském orgánu pro bankovnictví, Evropském orgánu pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní fondy a v Evropském orgánu pro cenné papíry a trhy. Tyto tři instituce vzniknou transformací již existujících dohledových orgánů.

ESRB nebude mít pravomoc přijímat závazná rozhodnutí, ale má fungovat spíše jako morální a odborná autorita, jejíž doporučení mají být buď přijata, nebo má být jasně odůvodněno, proč přijata nebyla.

ČNB zajišťuje dohled nad finančními institucemi už nyní. Cílem uvedené změny je především jasné definování role ČNB v nových dohledových unijních orgánech.

Autor: mediafax

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web