ČNB loni stáhla sto miliard z problémových zemí Evropy

4.4.2011 6:35   |  

Dluhová krize, která zmítá periferními zeměmi Evropy, se dotkla i aktivit české centrální banky. Ta měla ke konci roku 2009 ve svých knihách investice do dluhopisů Irska, Itálie, Řecka a Španělska za 143,3 miliardy korun. To je neporovnatelně více, než měly české komerční banky dohromady – ty měly začátkem loňského roku v ohrožených evropských akciích a dluhopisech necelých padesát miliard korun.

Během loňského roku ČNB tuto expozici snížila na 35,7 miliardy korun. Přesto má stále v irských bondech podle účetní závěrky ke konci loňského roku skoro šest miliard korun, ve Španělsku jedenáct.

Je pravděpodobné, že prodejem problémových cenných papírů za více než sto miliard korun banka o peníze přišla, neboť jejich tržní hodnota se loni pohybovala pod nominální hodnotnou – u Řecka například až na třech čtvrtinách.

Tomáš Zimmermann z tiskového oddělení ČNB říká, že celkový účet správy devizových rezerv byl loni naopak v plusu, nicméně to bylo kvůli externím tokům do portfolia ČNB ze strany klientů, jako je ministerstvo financí. Na dotaz o ztrátě z prodeje problémových bondů ČNB konkrétně neodpověděla. „Informace o jednotlivých obchodech Česká národní banka nemůže zveřejnit vzhledem k důvěrné povaze dvoustranných operací,“ dodal Zimmermann.

ČNB uvedla, že kvůli dluhovým problémům v Evropě změnila vnitřní systém řízení rizika. Také své investice výrazně regionálně přeskupila.

„Cílem v roce 2010 bylo snížit finanční rizika spojená se správou devizových rezerv, a to zejména v souvislosti s turbulencemi na trzích s vládními dluhopisy fiskálně slabších členů eurozóny. Závažnost těchto událostí si vyžádala systémové změny pravidel řízení kreditního rizika při správě devizových rezerv,“ uvedl Zimmermann.

Banka tak nyní upíná své naděje na silnější státy Evropy, jako je Německo či Francie. V Německu banka drží 217 miliard korun aktiv - loni to bylo jen 124 miliard korun. ČNB také zvýšila své pozice v USA, Kanadě a Rakousku, naopak o více než polovinu stáhla investice z Británie (nyní tam má deset miliard korun).

Co se týče měnových portfolií, banka loni převedla část eur do kanadského dolaru a švédské koruny, rovněž s cílem snížit riziko. ČNB během loňska také stáhla investice z Japonska, což se jí nyní kvůli přírodní katastrofě vyplatilo. Ke konci roku 2009 měla ČNB v Japonsku 59 miliard korun, nyní je to o dvacet miliard méně.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web